Ramzes był z… Lublina! Panel o historii FSC w Lublinie

Ramzes był z… Lublina! Panel o historii FSC w Lublinie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone dziejom Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie 31 maja 2023 r. o godz. 9.00 na placu przed budynkiem Wydziału Historii i Archeologii UMCS.

Będzie można zobaczyć kultowe „Lubliny” i uniwersalne „Żuki” oraz wiele pamiątek związanych z FSC Lublin.

Z kolei o godz. 11.00 w sali nr 318 w Instytucie Historii (III piętro budynku wydziału) zapraszamy na panel dyskusyjny z udziałem byłych pracowników FSC, którzy tworzyli ten zakład, pasjonatów dziejów lubelskiej motoryzacji i profesjonalnych historyków.

Organizatorzy: Instytut Historii UMCS, Centrum Badań nad Historią Regionalną i Lokalną UMCS, Wydział Historii i Archeologii UMCS, Piotr Jarecki, student Wydziału Dziennikarstwa i Politologii UMCS oraz dr. inż. Leszek Gardyński, Wydział Mechaniczny Politechniki Lubelskiej


Ramzes był z… Lublina! Panel o historii FSC w Lublinie jest przedsięwzięciem o złożonej naturze. Nie chodzi tu tylko o różnorodny program i różnych uczestników imprezy (rekonstruktorów, pasjonatów dziejów lubelskiej motoryzacji, regionalistów i zawodowych historyków), ale i o odmienne sposoby opowiadania o przeszłości miasta i ikonicznym dla jego PRL-owskiej tożsamości zakładzie przemysłowym. Taka niejednorodna narracja jest niczym innym jak społeczną historią Lublina. Nie mogą jej pisać wyłącznie profesjonaliści, stąd ogromnie cieszy, że tradycje miasta pielęgnowane są nie tylko w środowisku humanistów.

źródło: Wydział Historii i Archeologii UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    25 maja 2023