Promieniotwórczość i jej zastosowania - wykład

Serdecznie zapraszamy na czwarty wykład z cyklu Spotkania z Fizyką i Matematyką! Jest to jedna z form popularyzacji nauki, mająca na celu przybliżenie pasjonatom nauk ścisłych, uczniom, nauczycielom, studentom, a także wszystkim zainteresowanym, ciekawych zagadnień i aktualnych problemów nurtujących matematyków i fizyków

Wykłady prowadzą doświadczeni nauczyciele akademiccy, którzy w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego wyjaśniają wybrane zagadnienia. Wykłady są uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami oraz materiałami multimedialnymi.

W obecnej edycji słuchacze będą mogli uczestniczyć w czterech popularnonaukowych wykładach: dwóch z zakresu matematyki oraz dwóch z zakresu fizyki. Wykłady będą miały formułę zdalną.

Najbliższy wykład odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. o godzinie 17:00 online. Prelekcję "Promieniotwórczość i jej zastosowania. Czy mamy się czego bać?" poprowadzi dr hab. Bożena Jasińska z Instytutu Fizyki UMCS.

Abstrakt wykładu

Zjawisko promieniotwórczości naturalnej człowiek odkrył niewiele więcej niż sto lat temu. W tak krótkim okresie zdołaliśmy znaleźć wiele zastosowań, w których wykorzystuje się własności emitowanego promieniowania: zarówno cząstek jak i fotonów energii. Powszechnie wykorzystywane są również ciężkie izotopy promieniotwórcze, zarówno w medycynie jak i przemyśle. Począwszy od najbardziej znanych – elektrowni jądrowych, które budzą lęk w społeczeństwie, przez wiele urządzeń wykorzystywanych w diagnostyce i terapii medycznej (jak tzw. prześwietlenia, tomografia czy „wypalanie guzów nowotworowych), aż do takich mniej znanych jak sterylizacja urządzeń medycznych czy żywności.

Ponieważ tzw. promieniowanie jonizujące wpływa na ludzki organizm (oddziałuje z cząsteczkami budującymi nasz organizm), mimo że powszechnie je wykorzystujemy – budzi w nas lęk. Czy uzasadniony? Albo raczej, kiedy jest on uzasadniony? Otóż wszystko zależy od tzw. dawki promieniowania, którą pochłonie nasz organizm.

Do wykładu można dołączyć poprzez stronę archimedes.umcs.pl

źródło: Wydział matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    30 marca 2023