Monodram "Ja, Maria" o patronce naszej Uczelni

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie zaprasza studentów i pracowników UMCS na monodram "Ja, Maria", poświęcony patronce naszej Uczelni.

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.
 
W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Marię Curie-Skłodowską zagra Mirella Rogoza-Biel.

Terminy spektaklu:

 • 23 listopada o godzinie 18.00
 • 24 listopada o godzinie 19.00
 • 25 listopada o godzinie 18.00
 • 14 grudnia o godzinie 18.00
 • 15 grudnia o godzinie 18.00
 • 16 grudnia o godzinie 18.00

Czas trwania: ok. godziny
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16. roku życia.

Teatr oferuje bilety grupowe po 20 zł od osoby oraz możliwość dalszej negocjacji zniżek przy rezerwacji dla większych grup.

Więcej informacji>>


Źródło: Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  16 listopada 2018