Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W dniach 11-12 maja 2024 r. w murach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pt. „Neurobiologiczne podstawy logopedii”, która zainicjuje coroczne spotkania logopedów z całej Polski w ramach cyklu „Majówka Logopedyczna w Lublinie”.
Wszystkim wiadomo, że UMCS w Lublinie jest kolebką polskiej logopedii. W Lublinie na początku lat 60. XX wieku powstało i do dziś ma swoją siedzibę Polskie Towarzystwo Logopedyczne, które nieprzerwanie wydaje swój organ – czasopismo „Logopedia”, w UMCS zapoczątkowano kształcenie logopedów i w Lublinie działalność rozpoczął Polski Związek Logopedów.
Dziś logopedia, a wraz z nią kształcenie logopedów, prężnie rozwija się w wielu ośrodkach akademickich w całej Polsce, powstają specjalizacje logopedyczne, praktyka logopedyczna profesjonalizuje się, logopedzi stają przed nowymi wyzwaniami. Wiedza o człowieku, a także o uwarunkowaniach rozwoju i zaburzeń mowy jest coraz większa, jednak zmiany cywilizacyjno-kulturowe, tendencje demograficzne, migracje ludności i inne zjawiska współczesnego świata ujawniają wciąż nowe, dotąd nieopisane problemy logopedyczne. Logopedom potrzebna jest przestrzeń do dzielenia się naukowymi odkryciami z przedstawicielami pokrewnych dyscyplin naukowych, miejsce do wymiany zawodowych doświadczeń, forum do otwartej dyskusji. To nie tylko idea, ale przede wszystkim potrzeba, przyświeca organizacji corocznych, ogólnopolskich konferencji z cyklu „Majówka Logopedyczna w Lublinie”.
Tegoroczna konferencja „Neurobiologiczne podstawy logopedii” jest zadedykowana twórcy polskiej szkoły neuropsychologii klinicznej w Lublinie, Panu Profesorowi Marcelemu Klimkowskiemu in memoriam, uczniowi Aleksandra R. Łurii, wielkiemu Przyjacielowi logopedów zainteresowanych relacją mózg – umysł – język w normie i zaburzeniach.
Część uczestników konferencji powróci do Lublina po latach, a część pojawi się tu po raz pierwszy. Chcemy wszystkim pokazać Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jako prężnie rozwijający się ośrodek naukowy.
Zapraszamy do udziału!
W imieniu Komitetu Organizacyjnego konferencji:
Przewodniczący Naukowego Koła Logopedów i Audiologów UMCS
lic. Karol Żuraw
W imieniu Komitetu Naukowego konferencji:
Kierownik Katedry Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS
dr hab. Jolanta Panasiuk, prof. UMCS
PROGRAM KONFERENCJI:
Komitet Naukowy konferencji:
prof. dr hab. Stanisław Grabias
prof. dr hab. Krzysztof Kochanek
dr hab. Aneta Domagała, prof. UMCS
dr hab. Jolanta Panasiuk, prof. UMCS – przewodnicząca
dr hab. Tomasz Woźniak, prof. UMCS
dr Urszula Jęczeń
dr Magdalena Kozłowska
dr Anna Kruczyńska-Werner
dr Wojciech Lipski
dr Monika Łuszczuk
dr Ewa Muzyka-Furtak
dr Katarzyna Sienkiewicz
dr Joanna Stasiak
dr Elżbieta Szabelska
dr Małgorzata Waryszak
dr Marta Wysocka
mgr Łukasz Maj
Komitet Organizacyjny konferencji:
Karol Żuraw – przewodniczący
Natalia Błachnia
Gabriela Czechowicz
Martyna Kowalska
Patrycja Nowak
Amelia Owczarczyk
Natalia Sikora
Julia Strycharczuk
Zuzanna Szałowska
Link do wydarzenia na Facebooku.
źródło: Wydział Filologiczny UMCS