Lubelski Festiwal Nauki zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki 2022!

Mamy niezwykłą przyjemność poinformować, że Lubelski Festiwal Nauki zwyciężył w konkursie Popularyzator Nauki 2022 w kategorii „Zespół”! Finałowa gala konkursu, podczas której poznaliśmy zwycięzców XVIII edycji wydarzenia, odbyła się dzisiaj (9 grudnia) w Warszawie. Spośród 17 finalistów jury wybrało laureatów w pięciu kategoriach (animator, naukowiec, zespół, instytucja, media), a także laureata nagrody głównej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podczas uroczystości reprezentowała Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia prof. Dorota Kołodyńska oraz koordynatorka LFN dr Monika Baczewska-Ciupak. Obecny był także prof. Adam Waśko, Prorektor ds. rozwoju uczelni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kapituła konkursowa doceniła działania lubelskich uczelni publicznych, Miasta Lublin oraz współorganizatorów na rzecz promowania i popularyzowania nauki i badań naukowych w społeczeństwie. Przypomnijmy, że Lubelski Festiwal Nauki to największa cykliczna impreza upowszechniającą naukę na Lubelszczyźnie i w regionach ościennych, a ze względu na liczbę uczestników - jeden z największych festiwali naukowych w Polsce.

Misję popularyzacji wiedzy o badaniach naukowych, narzędziach, technologiach i wyzwaniach naukowców Festiwal realizuje m.in. na wykładach, warsztatach, ćwiczeniach, wystawach, spektaklach, konkursach czy w grach terenowych. Dotychczas odbyło się osiemnaście edycji wydarzenia. Łącznie z preedycją zgłoszono i zaprezentowano ponad 16 tys. projektów, a wiele z nich było wielokrotnie powtarzanych.

Bardzo się cieszymy z tego ogólnopolskiego sukcesu Lubelskiego Festiwalu Nauki i jednocześnie dziękujemy społeczności akademickiej UMCS za coroczne zaangażowanie w realizację wydarzenia. Sukces LFN to także Państwa zasługa!

Oprócz LFN wśród nominowanych do nagrody w kategorii „Zespół” znalazły się Letnie Spotkania z Nauką – Ewa, Marek i Wacław Kulczykowscy oraz Trio z Krakowa – Karol Dudek-Różycki, Michał Płotek, Tomasz Wichur.

Prestiżowy konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 r. przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Do finału XVIII edycji konkursu weszło 17 osób, zespołów, instytucji i przedstawicieli mediów. Zgłoszenia oceniało jury złożone z przedstawicieli środowiska naukowego i popularyzatorów nauki. Kapitule przewodniczył prof. Michał Kleiber - wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji oraz jeden z inicjatorów konkursu.

Źródło informacji: PAP Nauka w Polsce, Centrum Prasowe UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    12 grudnia 2022