Kogo usłyszymy podczas Pikniku? Cz. 1

Piknik Pracowników i Absolwentów UMCS to nie tylko okazja do wysłuchania największych przebojów znanej piosenkarki Urszuli, ale także innych zdolnych artystów. W najnowszych wpisach zaprezentujemy zespoły, które wystąpią już 14 września br. na terenie Ogrodu Botanicznego.

fot. Bartosz Proll - ZTL

Jako pierwszy, o godz. 15:30, zaprezentuje się Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Grupa powstała w 1953 r. i jest najstarszym, reprezentacyjnym zespołem artystycznym naszej uczelni. Założycielem ZTL-u był dyrektor senior, kierownik artystyczny i choreograf Stanisław Leszczyński. Obecnie funkcje te przejął jego syn – Lech Leszczyński.
 
Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. ZTL posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Formacja prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach i obecnie liczy około 150 osób.

Kolejnym artystą Pikniku będzie zespół Młode Djembe, który zagra o godz. 16:00. Jest to formacja adeptów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki, rytmu i mistycznej magii bębnów. Grupa uformowała się w 2007 r. po warsztatach bębniarskich prowadzonych przez Agnieszkę Kołczewską, pracownika „Chatki Żaka”, muzyka i animatora kultury. 

fot. Młode Djembe

Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów (głównie djembe, conga, darabuka, bongosów), a także instrumentów perkusyjnych (marakasów, quiro, cabazy, barcheimsy, talerzy perkusyjnych, cowbella, vibraslapu, trójkątu, gwizdka afrykańskiego). Do wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie. Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. Dżembe), od którego pochodzi nazwa zespołu. Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską, ale nie stroni także od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku.

Prezentacja kolejnych artystów już wkrótce :)

    Aktualności

    Data dodania
    27 sierpnia 2019