Rozstrzygnięcie II konkursu w ramach XVII LFN „Discover the world with Polish scientists!”

XVII edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się w dniach 18-24 września 2021 roku w Lublinie pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!”. W dniach 26.02-23.05 został przeprowadzony drugi z cyklu konkursów w ramach całego wydarzenia „Discover the world with Polish scientists!”.

Celem konkursu było promowanie znaczenia nauki i odkryć naukowych dla rozwoju gospodarki regionu, kraju i świata oraz poprawy życia mieszkańców, a także rozbudzanie ciekawości poznawczej i rozwijanie zainteresowania nauką wśród najmłodszych.

Konkurs miał charakter międzynarodowy i skierowany był do dzieci w wieku przedszkolnym w kraju i za granicą. Jego uczestnicy mieli za zadanie znalezienie nowego, praktycznego zastosowania dla polskiego wynalazku.

Spośród otrzymanych zgłoszeń jury wybrało trzech laureatów konkursu. Wśród zwycięskich prac znalazł się projekt 6-letniej Mai Zając z grupy Małych Odkrywców z Przedszkola Nr 46 w Lublinie, która wykorzystała spinacz biurowy Józefa Hoffmana do zrobienia zakładki do książki, a także praca 4-letniej Małgorzaty Machowskiej z grupy Tęczowych Motyli, również z Przedszkola Nr 46 w Lublinie. Małgosia znalazła niezwykle ciekawe zastosowanie dla lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza ozdobionej patyczkami, darami Froebla i sznurkiem, która za dnia pełni rolę wazonu na kwiaty, nocą zaś – po postawieniu na parapecie – nie tylko dekoruje okno w pokoju, ale może również służyć do wypatrywania gwiazd.

Niezwykle oryginalnym podejściem do tematu wykazał się również 4-letni Szymon Nóżka z Publicznego Przedszkola Integracyjnego im. Kubusia Puchatka w Puławach. Jak piszą nauczycielki chłopca: „Jedną z osób, którym przypisuje się wynalazek WYCIERACZEK SAMOCHODOWYCH, był Polak, Józef Hofmann (1876-1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda. Zainspirowani tym wynalazkiem postanowiliśmy z jednym z dzieci z Publicznego Przedszkola Integracyjnego im. Kubusia Puchatka w Puławach wymyśleć nowy sposób wykorzystania wycieraczki. Szymon mimo 4 lat wpadł na genialny pomysł – wycieraczka do znaków drogowych. Ostatnia zima była bardzo śnieżna i dużo znaków drogowych było nieczytelnych i w związku z tym można pomyśleć o WYCIERACZKACH DO ZNAKÓW DROGOWYCH. Pomysł został zrealizowany oraz przetestowany na brudnym od ziemi znaku drogowym – jak widać na fotorelacji, doskonale się sprawdza”.

W gronie najbardziej lubianych przez przedszkolaków polskich naukowców prymat wiedli Józef Hofmann, Ignacy Łukasiewicz i Kazimierz Prószyński. Mamy ogromną nadzieję, że przeprowadzony konkurs nie tylko obudził w dzieciach pasję do nauki, ale udowodnił, że w małych umysłach tkwi ukryty geniusz i zdolności, które trzeba pielęgnować. Rozwijanie pasji i dziecięcych zainteresowań jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem. Historia wielokrotnie wykazała, że zainteresowanie nauką w najmłodszych latach owocowało w przyszłości wielkimi odkryciami, które niejednokrotnie zmieniły bieg historii. Przesłane w ramach konkursu prace potwierdziły, że wyobraźnia i kreatywność dzieci nie mają granic. Być może któreś z nich dokona w przyszłości odkrycia na miarę słynnych Polaków? Tego z całego serca im życzymy!

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy również wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii wybranych prac!

    Aktualności

    Data dodania
    8 czerwca 2021