Przedszkolak poznaje świat

Dnia 8 czerwca w murach naszej Alma Mater ponownie zagoszczą najmłodsi odkrywcy – maluchy z lubelskich przedszkoli. To dla nich pracownicy Instytutu Fizyki przy wsparciu Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF o. Lublin) i aprobacie władz Instytutu Fizyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie organizują pokazy dla dzieci zatytułowane "Przedszkolak poznaje świat".

Fot.: Nie tak łatwo przebić balon. Autor: M. Gorgol

Pokazy te zawierają szereg ciekawych demonstracji angażujących dzieci w odkrywanie otaczającego je świata i pobudzających ich wyobraźnię. Tematycznie dobrane doświadczenia pozwalają na zaprezentowanie wybranych praw fizyki bez ujmowania ich w definicje, a poprzez świetną zabawę.

W roku poprzednim, 8 grudnia odbyła się pierwsza tego typu akcja zatytułowana „Powietrze i temperatura”, która przyciągnęła około 200 przedszkolaków. Inicjatorzy zadbali o komfort widzów organizując około 40 minutowe pokazy w małych grupach (liczących nie więcej niż 50 osób), umożliwiając każdemu dziecku aktywny udział w demonstracjach. Dzieci miały okazję przejechać się poduszkowcem, poznać tajemnicę fakirów śpiących na gwoździach, czy wytworzyć gigantyczny balon zajmujący długość auli. Demonstracje zakończyło rozdanie drobnych podarunków i słodkości ufundowanych przez PTF o. Lublin i UMCS.
Ze względu na bardzo pozytywny odzew postanowiliśmy powtórzyć akcję „Przedszkolak poznaje świat” i tym razem zaprezentujemy dzieciom pokazy zatytułowane "Światło i dźwięk".

Z okazji Dnia Dziecka w poniedziałek 8 czerwca od godz. 9:00 w Auli Fizyki Instytutu Fizyki UMCS przybliżać będziemy niezwykły świat barw, odkrywać tajemnicę tęczy, tworzyć iluzje, zmuszać płomienie do tańczenia w rytm muzyki i wiele innych ciekawych demonstracji, których w większości nie sposób odtworzyć w domowych warunkach.

Akcja jest nieodpłatna i skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym pozostających pod opieką dorosłych. Do wspólnej zabawy przedszkolaków zapraszają dyrekcja Instytutu Fizyki, Przewodniczący Lubelskiego Oddziału PTF oraz demonstrujący dr Bożena Zgardzińska i dr Zbigniew Surowiec.

Fot.: Ryba nie tylko w wodzie pływa. Autor: P. Staszewski
Fot.: Jazda na poduszkowcu sprawiała olbrzymią frajdę. Autor: P. Staszewski

    Aktualności

    Data dodania
    6 maja 2015