Otwarcie Uniwersytetu Dziecięcego UMCS w Kraśniku

12 listopada br. odbyło się uroczyste otwarcie Uniwersytetu Dziecięcego w Kraśniku. W uroczystości wzieli udział Pani prof. sztuk muz. Urszula Bobryk - Prorektor ds. Studenckich, która podpisała umowę o współpracy. Inauguracja odbyła się w hali sportowej Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Kraśniku (ul. Ks. J. Popiełuszki 1). W zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego w Kraśniku uczestniczy 2 tys. małych studentów.

W roku akademickim 2014/2015 na zajęcia Uniwersytetu Dziecięcego UMCS uczęszcza blisko 7 tys. małych żaków w pięciu grupach (w Lublinie, Puławach, Kraśniku, Nałęczowie i Końskowoli). Oznacza to, że jesteśmy największym Uniwersytetem Dziecięcym w Polsce!

Uniwersytet Dziecięcy UMCS powstał w 2012 roku z inicjatywy Rektora UMCS, prof. Stanisława Michałowskiego. Ma tworzyć i wyrównywać szanse edukacyjne oraz możliwości rozwoju dzieci, rozbudzać zainteresowanie nauką, ukazywać i promować korzyści płynące z wiedzy. Poszerza zainteresowania małych studentów, wzbudza fascynację światem i badaniami.

Dzieci mogą korzystać z różnorodnych zajęć, poświęconych m.in. astronomii, filozofii, chemii, fizyce, antropologii oraz biologii – a także dotyczących innych dziedzin nauki, reprezentowanych na UMCS. Przykładowe tematy wykładów to: "Pstryczek elekryczek - fizyczne doświadczenia z elektrycznością", "Przychodzi Platon do lekarza...filozofia w dowcipie, dowcip w filozofii", "Meteoryty i czarne dziury. Czy wyginiemy jak dinozaury?", "Rekiny na giełdzie. Czy papier może mieć dużą wartość?".

    Aktualności