„Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie” – perspektywa ekonomiczna

Piąty epizod z serii „Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie” poruszy niezwykle istotne zagadnienia z perspektywy ekonomicznej. Tym razem specjaliści w zakresie nauk ekonomicznych i zarządzania podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w Polsce i przedstawią możliwe scenariusze przemian, jakie mogą nastąpić po zakończeniu wojny za wschodnią granicą.

"Ekonomia jest nauką moralną (...) zajmuje się introspekcją i wartościami (...) zajmuje się motywami, oczekiwaniami i psychologicznymi niepewnościami (J. M. Keynes, „The General Theory and After, part 2”, w: „The Collected Writings of John Maynard Keynes, t. 14”, Wyd. Palgrave Macmillan, 1973).

Konflikt zbrojny w Ukrainie zredefiniował wiele układów handlowych, politycznych, a także nieustannie wpływa na reorganizację światowych gospodarek. Pędząca inflacja, obejmująca silne zwyżki cen produktów spożywczych, surowców energetycznych czy metali oddziałuje na każdą dziedzinę naszego życia.

W piątym odcinku cyklu „Zrozumieć kryzys. Wojna w Ukrainie” gośćmi będą:

  • dr hab. Zbigniew Pastuszak - prof. UMCS, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką, kierownik Katedry Systemów Informacyjnych i Logistyki;
  • dr hab. Mariusz Kicia - dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS z Katedry Bankowości i Rynków Finansowych;
  • dr Łukasz Jasiński z Katedry Polityki Gospodarczej i Regionalnej UMCS.

Zaproszeni naukowcy podejmą ważną dyskusję na temat dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców energetycznych przez Polskę, omówią znaczenie sankcji wymierzonych w Federację Rosyjską dla współczesnego systemu finansowego w krajach demokratycznych, a także przedstawią konsekwencje masowego wycofywania się dużych korporacji z rynku rosyjskiego agresora.

Rozmowę na język migowy przetłumaczy Magdalena Gach. Cykl realizowany jest przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

Zapraszamy na kolejny odcinek!

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    7 kwietnia 2022