„Spotkania w Bramie” - zaproszenie na seminarium

Zapraszamy na otwarte seminarium w ramach cyklicznie organizowanych „Spotkań w Bramie”, które poświęcone będzie książce Lecha A. Nijakowskiego „Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności”. Spotkanie odbędzie się 11 lutego 2019 r. (poniedziałek) w „Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN” (Sala Czarna, ul. Grodzka 21) o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Fot. Ohistorie.eu

Spotkanie poprowadzi prof. UMCS Agnieszka Kolasa-Nowak, a rozmawiać będą:

 • prof. UW Lech M. Nijakowski,
 • prof. UJ Ireneusz C. Kamiński (Helsińska Fundacja Praw Człowieka),
 • dr Krzysztof Persak (Muzeum Historii Żydów Polskich Polin/ISP PAN).

Wiek XX jest określany wiekiem ludobójstwa. Masowe zbrodnie nie są jednak zamkniętym rozdziałem historii. Obecne są w zbiorowej pamięci, rzutują na politykę historyczną państw. Wyjaśnienie i zrozumienie ludobójstwa stanowi przedmiot naukowych dociekań. Lech M. Nijakowski w książce Ludobójstwo. Historia i socjologia ludzkiej destrukcyjności (2018) przedstawił dyskusje wokół pojęcia genocydu, przeanalizował przykłady zbiorowej przemocy i wnikliwie przyjrzał się procesom społecznym, które sprawiają, że ludzie angażują się w akty masowej eksterminacji. Książka Lecha Nijakowskiego będzie punktem wyjścia do dyskusji z udziałem Autora i badaczy analizujących problem ludobójstwa w aspekcie prawnym i historycznym.

Lech M. Nijakowski, socjolog, doktor habilitowany, publicysta, kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem redakcji „Przeglądu Humanistycznego” i „Studiów Socjologiczno-Politycznych”.

Spotkanie jest częścią cyklu „Spotkania w Bramie” organizowanego przez portal Ohistorie.eu wraz z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN". Jest to cykl otwartych seminariów humanistycznych pod patronatem Towarzystwa Historiograficznego, poświęconych historii Lubelszczyzny i tematyce badań nad Europą Środkowo-Wschodnią.

Wydarzenie na Facebooku »


Źródło:
Paulina Litka, Koło Metodologiczne Historyków UMCS
Brama Grodzka – Teatr NN »

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  7 lutego 2019