Pracownia Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu - aktualności

Konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie dotyczące historii
i dorobku Instytutu Literackiego w Paryżu

Stowarzyszenie Instytut Literacki Kultura oraz Fundacja Kultury Paryskiej ogłaszają nabór do pierwszej edycji Konkursu na najlepsze prace doktorskie i magisterskie związane tematycznie z historią i dorobkiem Instytutu Literackiego w Paryżu. Celem Konkursu jest pobudzanie w środowisku naukowym zainteresowania historią działalności Instytutu Literackiego w Paryżu i „Kultury” oraz biografiami i dorobkiem ich założycieli i twórców, w tym przede wszystkim Jerzego Giedroycia.

Prace należy składać w terminie do 1 sierpnia 2017 roku. Decyzja Jury Konkursu
w składzie: Bogumiła Berdychowska, prof. dr hab. Rafał Habielski, Wojciech Sikora, prof. dr hab. Rafał Stobiecki, dr Marek Żebrowski, ogłoszona zostanie nie później, niż do 31 grudnia bieżącego roku.

Na Laureatów czekają następujące nagrody pieniężne:
w kategorii prac magisterskich - 7.000 PLN (brutto), w kategorii rozpraw doktorskich - 10.000 PLN (brutto)

Regulamin Konkursu znajduje się pod linkiem: http://kulturaparyska.com/pl/aktualnosci/1/konkurs


W dniu 22 listopada br. w Teatrze Starym w Lublinie odbyła się dyskusja „O sztuce czytania listów” w ramach cyklu spotkań „Bitwa o literaturę”. W roli gościa Grażyny Lutosławskiej wystąpiła prof. dr hab. Iwona Hofman, Dziekan Wydziału Politologii UMCS oraz Kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, która opracowała i opatrzyła wstępem zbiór listów zatytułowany Jerzy Giedroyc – Leopold Unger. Korespondencja 1970–2000. Publikacja ukazała się w listopadzie 2016 roku nakładem Instytutu Książki jako kolejny tom z serii „W kręgu paryskiej Kultury”. Ponadto w spotkaniu wziął udział prof. Jerzy Jarzębski, badacz literatury XX i XXI wieku, autor m.in. opracowania listów Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.

TVP UMCS

Całość spotkania można odłuchać na nagraniu udostępnionym przez Teatr Stary w Lublinie.W dniu 19 maja 2016 roku w siedzibie Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyło się spotkanie pt.: „Leopolda Ungera spacery z KULTURĄ". Uczestniczyli w nim: Monika Unger, Grażyna i Krzysztof Pomianowie, Iwona Hofman, Julita Karkowska, Małgorzata Ptasińska, Seweryn Blumsztajn, Jarosław Kurski, Andrzej St. Kowalczyk, Andrzej Peciak, Mariusz Kubik i inni.
Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników RWE


W dniu 25 kwietnia 2016 roku w Pałacu Potockich w Warszawie miały miejsce obchody Jubileuszu 95-lecia profesora Jerzego Pomianowskiego.

Z tej okazji nakładem Wydawnictwa UMCS powstała publikacja pt. „Rosyjski łącznik. Rzecz o Jerzym Pomianowskim” pod redakcją prof. dr hab. Iwony Hofman we współpracy z Sylwią Skotnicką.

Sprawozdanie z uroczystości autorstwa Eweliny Górki znajduje się w załączniku:

 

 


Sprawozdanie z konferencji "Recepcja Kultury w PRL" znajduje się w miesięczniku "Wiadomości Uniwersyteckie":

 

 


 13.10.2015

Konferencja "Recepcja Kultury w PRL"

Kapituła Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Wydział Politologii, Klasztor Dominikanów oraz Biblioteka Główna, zapraszają na konferencję „Recepcja Kultury w PRL”, która odbędzie się w dniach 22-23 października br. na Wydziale Politologii UMCS, w Klasztorze Dominikanów oraz w Bibliotece Głównej UMCS.
Celem konferencji jest próba określenia ram oddziaływania miesięcznika w PRL przez połączenie narracji naukowej i świadków epoki. Wydarzenie związane jest w 15. rocznicą śmierci Redaktora oraz 15. edycją Nagrody im. Jerzego Giedroycia, cyklicznie przyznawaną podczas Inauguracji Roku Akademickiego w UMCS.
W ramach konferencji przewidziano wydarzenia towarzyszące, w tym odsłonięcie tablicy poświęconej Jerzemu Giedroyciowi na dziedzińcu Klasztoru Dominikanów oraz otwarcie wystawy „Jerzy Giedroyc i jego dzieło” w Bibliotece Głównej UMCS.

 

 

14.09.2014

Ruszył portal poświęcony Instytutowi Literackiemu i "Kulturze" paryskiej. Wszystkie numery "Kultury", "Zeszytów Historycznych", źródła archiwalne i znakomita baza informacji znajdują się pod adresem: http://kulturaparyska.com/


08.04.2014
Posiedzenie Kapituły Nagrody odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


29.01.2014
29 stycznia 2014 r. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej gościł profesor Jarosław Hrycak, ukraiński historyk zajmujący się problematyką narodzin oraz tożsamości państwa ukraińskiego.

Wizyta wiązała się z wręczeniem Nagrody im. Jerzego Giedroycia, ustanowionej przez Senat UMCS w 2000 r. Profesor Hrycak otrzymał ją za książkę pt. „Prorok we własnym kraju. Iwan Franko i jego Ukraina (1856-1886)”.

W uzasadnieniu Kapituła Nagrody podkreśliła, że książka ta łączy gatunki biografii i historii zwykłych ludzi, które składają się na historię narodzin państwa ukraińskiego. Nagroda w opinii J. Hrycaka ma duże znaczenie przez postać Jerzego Giedroycia, który wyznaczał kierunek polskiej polityki wschodniej po 1989 roku: „Nie byłoby Majdanu, gdyby nie Jerzy Giedroyc”.

Następnie na Wydziale Politologii profesor J. Hrycak wygłosił wykład pt. „Jak i po co patrzeć na Ukrainę?”, który zdominowała dyskusja na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

Fot. Robert Frączek


06.05.2013
Posiedzenie Kapituły Nagrody odbędzie się 28 maja 2013 r. w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


22.11.2012
W dniu 7 listopada 2012 roku w Auli. im. I. Daszyńskiego Wydziału Politologii UMCS odbyło się spotkanie promocyjne książki zatytułowanej „Ukraiński polonofil. Pamięci Bohdana Osadczuka”. Bohdan Osadczuk był ukraińskim publicystą, przyjacielem Polski, orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego, przez lata związanym z paryską „Kulturą”.


Redaktorką księgi pamiątkowej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa UMCS w pierwszą rocznicę śmierci Profesora jest prof. zw. dr hab. Iwona Hofman, kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu.

Na zbiór składają się 22 teksty poświęcone osobie Profesora lub podejmujące bliską mu tematykę relacji polsko-ukraińskich. Wśród autorów znaleźli się: Bogumiła Berdychowska, Jan Jacek Bruski, Igor Cependa, Krzysztof Czyżewski, Ola Hnatiuk, Grzegorz Hryciuk, Basil Kerski, Jan Kęsik, Marceli Kosman, Paweł Kowal, Andrzej Mencwel, Włodzimierz Mokry, Grzegorz Motyka, Jurko Prochaśko, Maria Przełomiec, Adam Daniel Rotfeld, Wojciech Sikora, Stanisław Stępień, Leszek Szaruga, Marcin Wojciechowski, Taras Wozniak.


W spotkaniu promującym książkę uczestniczyli zacni goście, tacy jak: prof. dr hab. Stanisław Michałowski, prof. dr hab. Ryszard Mojak, Witalij Biły - wicekonsul Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, Stanisław Adamiak - Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie, Małgorzata Błaszczyk-Osik reprezentująca Urząd Marszałkowski, o. Tomasz Dostatni, Andrzej Peciak, Zbigniew Piłat i inni. Głównym punktem spotkania były wspomnienia o Bohdanie Osadczuku, którymi podzielili się: Bogumiła Berdychowska, Wojciech Sikora, Andrzej Mencwel i Henryk Wujec.17.05.2012
Staraniem Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura pawilon, w którym mieściły się dawniej głównie magazyny i pokoje gościnne został całkowicie przebudowany. Powstały w nim nowoczesne pomieszczenia archiwalne (ponad 400 metrów półek), czytelnia, pracownia reprograficzna i odnowione pokoje gościnne. Kolekcja Instytutu Literackiego jest aktualnie inwentaryzowana, powstaje baza danych.

Prace prowadzone są w ramach wspólnego projektu Instytutu z Biblioteką Narodową i Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, finansowanego przez MKiDN.
23.04.2012
Obecnie trwają prace remontowe i archiwizacyjne w domu „Kultury“ w Maisons-Laffitte, które są możliwe dzięki wsparciu Biblioteki Narodowej.


23.04.2012
W październiku 2012 roku ukaże się księga pamiątkowa dla uczczenia pamięci Prof. Bohdana Osadczuka. Prace redakcyjne nad książką koordynuje prof. dr hab. Iwona Hofman - Kierownik Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu.

23.04.2012
Posiedzenie Kapituły odbędzie się 29 maja 2012 roku.