Wykłady z cyklu “Eksperyment na Nobla” z frekwencyjnym sukcesem!

W tym roku akademickim na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki ma miejsce wiele popularnych wydarzeń naukowych oraz popularnonaukowych. Do tych wydarzeń należą także wykłady dr hab. Tomasza Kwapińskiego, prof. UMCS, które składają się na jedyny w swoim rodzaju cykl “Eksperyment na Nobla”. W ramach tegorocznej edycji odbyły się cztery prelekcje, podczas każdej z nich kilkaset uczennic oraz uczniów z lubelskich szkół ponadpodstawowych oraz studentek i studentów uczestniczyło w eksperymentach oraz miało okazję poznać tajniki nauki.

Ostatni wykład miał miejsce 29 lutego 2024 r. i nosił tytuł O falach materii de Broglie’a – doświadczenie dyfrakcyjne”. Na początku XX wieku wszystkie cząstki posiadające masę opisywane były jako korpuskuły, które mogły poruszać się tylko po ściśle określonych torach. Obraz ten uległ diametralnej zmianie w 1924 roku za sprawą francuskiego fizyka Louisa de Broglie’a. Zgodnie z jego teorią, każdą poruszającą się cząstkę materialną można traktować jak falę (falę materii), która podlega zjawisku dyfrakcji oraz interferencji. Podejście to otworzyło drzwi do nowego wymiaru zrozumienia materii, przedstawiając ją jednocześnie jako falę i cząstkę. 

Podczas wykładu dr hab. Tomasz Kwapiński, prof. UMCS prezentował omawiane zjawiska i eksperymenty, wykonywał doświadczenia potwierdzające wysnuwane tezy, czym przykuwał uwagę odbiorców.

Wszystkie wykłady cieszyły się popularnością, gromadząc dużą publiczność, dzięki czemu miały duży wpływ na promocję oferty kształcenia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. 


Wykłady zostały przeprowadzone w ramach projektu “Ucz się z MaFiI-ą 3” poświęconego promocji nauki na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dofinansowane zostały ze środków budżetu państwa w ramach programu: Społeczna odpowiedzialność nauki. 

    Aktualności

    Data dodania
    29 lutego 2024