Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
1 marca 2023 r. w ramach posiedzenia Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego UMCS odbyło się w trybie zdalnym spotkanie z prof. Svetlaną Shnitman-McMillin (Uniwersytet w Londynie), podczas którego zostały zaprezentowane jej dwie książki – ВенедиктЕрофеев « Москва – Петушки» илиThe rest is silence (Москва: Литературное обозрение, 2022) oraz ГеоргийВладимов: бремярыцарства (Москва: АСТ, 2022). Spotkanie poprowadził kierownik Katedry Literaturoznawstwa Słowiańskiego prof. dr hab. Siergiej Kowalow, w dyskusji uczestniczyła dr hab. Joanna Tarkowska, prof. UMCS.
Svetlana Shnitman-McMillin urodziła się w Sankt Petersburgu, tam ukończyła studia, ale swą karierę naukową rozwijała za granicą. W 1977 r. wyemigrowała do Szwajcarii – studiowała na Uniwersytecie w Bazylei, tytuł doktora zdobyła zaś na Uniwersytecie w Lozannie, gdzie później pracowała jako nauczyciel akademicki. Wykładała także na Uniwersytecie w Zurychu. W 1993 r. wyjechała do Wielkiej Brytanii, od 1995 r. wykłada w Wyższej Szkole Słowianoznawstwa Uniwersytetu w Londynie. Jest autorką monografii o Wieniediktie Jerofiejewie, kultowym pisarzu XX wieku, oraz Gieorgiju Władimowie, prozaiku i krytyku systemu totalitarnego. W dorobku naukowym Svetlany Shnitman-McMillin są także liczne artykuły naukowe poświęcone literaturze rosyjskiej. Jej monografia dotycząca Jerofiejewa (pierwsze wydanie ukazało się drukiem w latach 80. ХХ wieku i zyskało pozytywną ocenę samego pisarza) to głębokie studium intertekstualnych więzi utworu wyjaśniające znaczenie poematu prozą Moskwa–Pietuszki dla literatury rosyjskiej i światowej. Książka o Władimowie łączy cechy dokumentalnej opowieści, monografii literaturoznawczej oraz książki ze wspomnieniami o wybitnym pisarzu i dysydencie, z którym prof. Svetlanę Shnitman-McMillin łączyła wieloletnia przyjaźń (w 1983 r. zmuszono go do opuszczenia kraju).
Tekst: prof. dr hab. Siergiej Kowalow, Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego
Źródło: Wydział Filologiczny UMCS