Wyjątkowy rok dla UMCS

Rok, który właśnie się zaczął, będzie wyjątkowy dla naszego Uniwersytetu. Dokładnie 7 listopada przypada 150. rocznica urodzin Marii Curie-Skłodowskiej - wielkiej uczonej i wybitnej Polki. Z tej okazji przygotowaliśmy szereg interesujących wydarzeń, na które już teraz zapraszam wszystkich pracowników i studentów naszej Uczelni oraz mieszkańców Lublina.

Jubileusz 150-lecia urodzin to doskonała okazja, aby przybliżyć sylwetkę i dokonania Marii Curie-Skłodowskiej. Jej pasja zdobywania wiedzy oraz niebywała determinacja doprowadziły do epokowych odkryć, które stały się impulsem do rozwoju nowych gałęzi chemii, fizyki i medycyny. Patronka UMCS jako pierwsza kobieta uzyskała na Sorbonie licencjaty z matematyki i fizyki, następnie stopień naukowy doktora, została pierwszą kobietą profesorem oraz kierownikiem laboratorium badawczego na Sorbonie. Dzięki swemu talentowi, uporowi oraz wytężonej pracy Skłodowska otrzymała dwie nagrody Nobla, została także uznana za największą uczoną wszechczasów przez prestiżowy magazyn „New Scientist”.

W ramach obchodów jubileuszu zapraszamy do udziału w wystawach prezentujących życie, osiągnięcia naukowe oraz pasje naszej wybitnej uczonej. W niesamowity świat Marii przeniesie nas również film, którego projekcja odbędzie się niebawem w ACK UMCS „Chatka Żaka”. Po seansie widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać z odtwórcami głównych ról. Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie konferencja naukowa organizowana przez Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, zaplanowana na dzień urodzin naszej patronki. W ramach obchodów jubileuszu przeprowadzimy szereg konkursów dla dzieci, młodzieży oraz studentów. Tegoroczny wykład inauguracyjny poświęcony zostanie życiu oraz osiągnięciom naukowym Skłodowskiej.

Szczegółowy kalendarz obchodów jubileuszu dostępny jest na stronie www.urodzinymarii.umcs.pl. Zachęcam wszystkich pracowników UMCS do aktywnego włączenia się w organizację obchodów tego wyjątkowego jubileuszu. Zapraszam również do publikowania na łamach Wiadomości Uniwersyteckich artykułów dotyczących życia oraz dorobku Marii Curie-Skłodowskiej.

Prof. dr hab. Stanisław Michałowski
Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej