Wnuki Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

W ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, UMCS gościł najbliższych członków rodziny Noblistki: jej wnuczkę Hélène Langevin-Joliot oraz wnuka Pierre'a Joliot, którzy w towarzystwie delegacji z Paryża przyjechali do Lublina na zaproszenie naszego Uniwersytetu.

fot. Bartosz Proll

W skład delegacji wchodzili:

Prof. Hélène Langevin-Joliot – pracowała w Centre national de la recherche scientifique (CNRS - Krajowe Centrum Badań Naukowych we Francji) i Instytucie Fizyki Jądrowej na Uniwersytecie Paryskim;
Prof. Pierre Joliot – biolog, profesor College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk, związany zawodowo również z CNRS;
Dr Anne Joliot – żona Pierre’a Joliot, biolog;
Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu;
Dr Natalie Pigeard-Micault – historyk z Muzeum Curie w Paryżu. 

Delegacja z Paryża gościła w Lublinie od piątkowego (10.11.2017) wieczoru. Uczestniczyli oni w specjalnym koncercie pt. „Madame Curie”, który odbył się tego dnia w sali widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka". Utwory muzyczne zaśpiewała dla publiczności ikona polskiej sceny muzycznej - Halina Frąckowiak, a towarzyszył jej Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna, pod dyrekcją muzyka i kompozytora - Marka Stefankiewicza. Po występie członkowie delegacji z zainteresowaniem obejrzeli jubileuszową wystawę „Maria Curie-Skłodowska 1867-1934” przygotowaną przez pracowników Muzeum UMCS.

Zagranicznych gości zabraliśmy także w sentymentalną podróż po Lublinie i Lubelszczyźnie, jest to bowiem region silnie powiązany z przodkami Państwa Joliot. Maria, jeszcze jako uczennica, regularnie spędzała wakacje na Lubelszczyźnie - Skłodowscy byli właścicielami majątków ziemskich w Kamionce koło Lubartowa oraz w niedalekich Zawieprzycach. Curie-Skłodowska odwiedziła Lublin po raz ostatni w 1930 roku, już jako uznana Noblistka. Przypuszcza się, że była to podróż podyktowana wspomnieniami rodzinnymi. Z inicjatywy wybitnego pedagoga i dyrektora gimnazjum, Józefa Skłodowskiego (dziadka Marii), w centrum Lublina stanął nowy gmach Szkoły Wojewódzkiej Lubelskiej. Placówka słynęła z wysokiego poziomu nauczania, a jej absolwenci zostali później znanymi naukowcami, pisarzami i artystami. Obecnie w tym budynku mieści się Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

W sobotę (11.11) zagraniczni goście odwiedzili Instytut Pedagogiki UMCS i mieli okazję zobaczyć dawne mieszkanie służbowe Józefa Skłodowskiego. Aktualnie w tym pomieszczeniu mieści się gabinet Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.

Po spotkaniu w Instytucie członkowie delegacji zwiedzili centrum Lublina, spacerowali uliczkami Starego Miasta oraz odwiedzili Archikatedrę Lubelską. Zobaczyli także wystawy w Muzeum Lubelskim: szczególnie zainteresowała ich Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. oraz wystawa „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”.

Goście z Francji odwiedzili również Wydział Artystyczny UMCS, gdzie mogli zobaczyć największy drzeworyt w Polsce wykonany przez studentów II roku grafiki. Inspiracją do powstania grafiki było zdjęcie wykonane w 1927 r. podczas V Kongresu Solvaya w Brukseli. Zdjęcie przedstawia najwybitniejszych naukowców XX wieku - 29 osób, które zmieniły obraz współczesnej nauki. Wśród tego zaszczytnego grona znalazła się również, jako jedyna kobieta, Maria Curie-Skłodowska. Studenci z własnej inicjatywy dodali Noblistce na grafice bukiet kwiatów – w ramach upamiętnienia jubileuszu 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS. Zagraniczni goście otrzymali od władz Wydziału pamiątkowe wydruki przedstawiające drzeworyt.

Kolejnego dnia, w niedzielę (12.11.), delegacja pojechała do Kijan. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich, gdzie spoczywa m.in. dziadek Marii Curie-Skłodowskiej - Józef Skłodowski. Następnym punktem programu była wizyta w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zawieprzycach. Tam gości przywitali uczniowie, którzy wraz z nauczycielami przedstawili historię placówki oraz związki rodziny Skłodowskich z Zawieprzycami. Goście z Francji odwiedzili także ruiny zamku w Zawieprzycach i Muzeum Broni Białej i Strojów XVII w. Atrakcją był specjalny pokaz przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną, ubraną w stroje z epoki, oraz przedstawienie procesu wybijania monet. Zagraniczni goście skusili się nawet na przymierzenie pięknych, historycznych strojów.

Po powrocie do Lublina, w Dworku Kościuszków (na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS) odbyła się kolacja z władzami rektorskimi i dziekańskimi UMCS oraz zaproszonymi gośćmi. Podczas spotkania wnuki Marii Curie-Skłodowskiej zostały odznaczone medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta Miasta Krzysztofa Żuka oraz medalami pamiątkowymi Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego. Z kolei Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki przygotowane przez Prodziekan Wydziału Artystycznego. Delegacja zwiedziła także Dworek Kościuszków i usłyszała jego bogatą historię.

13 listopada w Sali Senatu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. Radosława Dobrowolskiego, prof. Krzysztofa Pomorskiego oraz członków delegacji z Paryża. Następnie o godz. 11 w auli Instytutu Informatyki UMCS odbyło się spotkanie otwarte członków rodziny Skłodowskiej ze społecznością akademicką naszego Uniwersytetu. W trakcie wydarzenia można było kupić znaczek oraz okazjonalną kartkę pocztową, wydane specjalnie z okazji jubileuszu przez Pocztę Polską. Każdy zainteresowany mógł także zobaczyć relację „na żywo” z tego spotkania - na stronie www.umcs.pl prowadzony był streaming.

Ostatnimi punktami wizyty delegacji znamienitych gości w Lublinie było spotkanie dyrektora Muzeum Curie w Paryżu z przedstawicielami Muzeum UMCS, natomiast prof. Pierre Joliot z żoną uczestniczyli w spotkaniu z młodymi naukowcami i zespołem badawczym prof. Wiesława Gruszeckiego z Zakładu Biofizyki UMCS.

I część fotorelacji:

Koncert:

    Wydarzenia

    Data dodania
    14 listopada 2017