Pokaz przedpremierowy filmu "Maria Skłodowska-Curie"

"Maria Skłodowska-Curie" to międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki i patronki naszej Uczelni. 23 lutego w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS odbył się przedpremierowy pokaz filmu dla społeczności akademickiej Uniwersytetu, zaproszonych gości oraz mediów. Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej.

Fot. Bartosz Proll

Rektor UMCS przywitał zebranych gości, mówiąc: "Bardzo się cieszę, że możemy wspólnie obejrzeć historię kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wybitnej wiedzy i umiejętnościom dokonała tak epokowych odkryć". W ramach obchodów jubileuszu prof. Stanisław Michałowski zaprosił również do udziału w kolejnych wydarzeniach prezentujących życie, osiągnięcia naukowe, ale także pasje naszej patronki. 

Pokaz filmowy swoją obecnością uświetnili twórcy produkcji: reżyser Marie Noëlle, producent Mikołaj Pokromski i aktor Daniel Olbrychski. Po projekcji odbyło się spotkanie autorskie prowadzone przez Łukasza Kucharskiego z TV UMCS, podczas którego widzowie mieli okazję poznać kulisy powstania filmu. Noëlle opowiedziała o poszukiwaniu aktorów do poszczególnych ról: "Największą trudność miałam ze znalezieniem odtwórczyni Marii. Zajęło mi to 2 lata. (…) Kiedy zobaczyłam Karolinę Gruszkę, zakochałam się w niej".

W podobnym tonie wypowiadał się Daniel Olbrychski, czyli filmowy prof. Emil Amagat. Aktor był pod wrażeniem Gruszki i chwalił umiejętności językowe zarówno jej, jak i Izy Kuny (odgrywającej siostrę Marii). Aktorki w filmie posługują się językiem francuskim, choć na co dzień nim nie władają. Mikołaj Pokromski nakreślił z kolei proces pozyskiwania funduszy na produkcję filmu. Na koniec widzowie mieli okazję zadać gościom kilka pytań i porozmawiać indywidualnie po spotkaniu.

Światowa premiera filmu "Maria Skłodowska-Curie" odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych - Camerimage. 20 stycznia 2017 r. został z kolei uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi: Bavarian Film Awards - za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię. W polskich kinach film zagości 3 marca.

Oficjalny zwiastun można obejrzeć tutaj

Fotorelacja z pokazu przedpremierowego:

    Wydarzenia

    Data dodania
    24 lutego 2017