Tajemnice Himalajów

W najbliższy czwartek (28 kwietnia br.) o godz. 17.15 zapraszamy na kolejny, stacjonarny odczyt przygotowywany w ramach cotygodniowych spotkań Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Naszym gościem będzie dr Wojciech Lewandowski, który przedstawi nam wykład pt. "Tajemnice Himalajów". Współorganizatorem prelekcji jest Klub Wysokogórski Lublin. Miejsce spotkania: Aula Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie (Al. Kraśnicka 2D, I piętro). Wstęp wolny! Zapraszamy!

Tematyka prelekcji

Hima – to śnieg, i: ālaja – kraina lub ojczyzna. Tak więc Himālaja oznacza w języku sanskryckim „Krainę Śniegu”. Najpotężniejsze, najwyższe góry świata, w pełni zasługują na tę nazwę. Spróbujmy poznać niektóre ich tajemnice, chociaż możemy jedynie próbować, bo jak mówi staroindyjski epos Purana: I przez sto boskich lat nie mógłbym opowiedzieć wam wspaniałości Himalajów...

Jak powstały, przyroda, parada kolosów – Korona Himalajów, ludzie, przygoda, sakrum, święte góry, yeti…

Wojciech Lewandowski

Geograf, adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się ekologią gór wysokich. Fotograf i miłośnik Tatr oraz Ameryki Łacińskiej. Alpinista, podróżnik, uczestnik wielu ekspedycji alpinistycznych i naukowych w wysokie góry świata (Alpy, Kaukaz, Hindukusz, Himalaje, Karakorum, Ural, Ałtaj, Pamir, Andy, Kordyliery, Spitsbergen, Alaska). Zdobywca szesnastu sześciotysięczników i siedmiotysięcznika Mustagh Ata. Autor i współautor książek popularnonaukowych m.in. „Zamknij oczy i pomyśl o Andach...” (2011), „Przez pustynie na ośnieżone szczyty...” (2013) i „Gen przygody” (2018). Twórca programów radiowych, telewizyjnych, współpracownik wielu czasopism górskich, geograficznych, dziecięcych i młodzieżowych. Pomysłodawca projektu „Wyżej niż kondory – 70 lat później…”, który zwyciężył w konkursie Travelery 2006 magazynu National Geographic Polska w kategorii „Bilet na przyszłość”, współpomysłodawca akcji „Korona Gór Polski”. Pomysłodawca projektu "Polskie Andy" (wyprawa w Andy nominowana w konkursie Travelery 2011 National Geographic w kategorii wyprawa roku) oraz „Łacińskiej Korony”. W ostatnich latach najbardziej związany jest z Ameryką Południową.

źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    27 kwietnia 2022