Świstunka ałtajska w okolicy WBiB

Badania ornitologiczne kojarzą się głównie z pracą w dzikim, niedostępnym terenie, brodzeniem w błocie, czy przedzieraniem się przez gęste zarośla. Rzeczywiście często tak bywa! Ptaki potrafią nas jednak zaskakiwać i niekiedy obserwacje najrzadszych gatunków przytrafiają się zupełnie przypadkowo, w najbardziej nieoczekiwanych miejscach.

W ostatnich dniach nasi czujni ornitolodzy, dr hab. Marcin Polak, prof. UMCS oraz dr Maciej Filipiuk, tuż za oknami naszego Wydziału wykryli, zidentyfikowali i udokumentowali ŚWISTUNKĘ AŁTAJSKĄ (Phylloscopus humei)To pierwsze stwierdzenie tego azjatyckiego gatunku na Lubelszczyźnie i dopiero 11. w Polsce! 

Zasięg jej lęgowisk rozciąga się od gór Ałtaj, od których pochodzi polska nazwa gatunkowa, na wschód poprzez góry Sajan wzdłuż granicy rosyjsko-mongolskiej oraz na południe poprzez góry Tienszan wzdłuż granicy chińsko-kazachstańskiej, Kirgistan i Tadżykistan, sięgając po Himalaje. Zimowiska zlokalizowane są na południe od lęgowisk, na Półwyspie Indyjskim i Indochińskim. I choć Polska oczywiście nie leży na trasie migracji tego gatunku, to w przyrodzie zdarza się tak, że niektóre ptaki, szczególnie osobniki młodociane, na skutek różnych czynników gubią się i pokonują tysiące kilometrów w niewłaściwym kierunku.

Spośród pięciu gatunków azjatyckich świstunek zalatujących do Polski, od świstunki ałtajskiej rzadsza jest jedynie świstunka grubodzioba (Phylloscopus schwarzi; 9 stwierdzeń w kraju, brak z Lubelszczyzny). Warto wspomnieć, że poza niewielkimi rozmiarami (ptaki znacznie mniejsze od wróbla) dodatkową trudnością w wykryciu i oznaczeniu świstunki ałtajskiej jest ogromne podobieństwo zarówno jej wyglądu, jak i głosu, do bliźniaczej świstunki żółtawej (Phylloscopus inornatus), będącej z kolei najczęściej (choć to wciąż duża rzadkość!) stwierdzaną w Polsce świstunką z Azji.

W obserwacji szczęśliwie mieli okazję uczestniczyć pilni studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Biologów UMCS!

Jednego osobnika tego gatunku obserwowali 16 listopada br.: Marcin Polak, Maciej Filipiuk + Agata Dzyr, Przemysław Starek, Alicja Stachyra, Klaudia Rogowska, Gabriela Warda, Agata Tomasik

http://www.lto.org.pl/index.php?opt=obserwacje&fbclid=IwAR3Ta6SaZet2E4mu-9zVcQk044C9NzH5pvIjdQURqntEvTAHFjUrxerOGSc 

Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte!
Niewykluczone, że ptak będzie przebywał w okolicy jeszcze przez kilka dni.

 

 

fot. i video Maciej Filipiuk

źródło: Wydział Bilologii i Biotechnologii UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    20 listopada 2023