Rewolucja w nauce. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie | Wykład dr. hab. Tomasza Pospiesznego, prof. UAM

Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego
wraz z Sekcją Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych PTChem
zaprasza na wykład

dr. hab. Tomasza Pospiesznego, prof. UAM

pod tytułem „Rewolucja w nauce. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie”,

który odbędzie się w dniu 10 lipca 2023 r. o godz. 12:00

w Auli „A” Wydziału Chemii UMCS

                 – Budynek B „Duża Chemia”, parter, Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Lublinie.                       

Serdecznie zapraszamy!prof. dr hab. Agnieszka Nosal-Wiercińska                          dr hab. Beata Podkościelna prof. UMCS
                    Skarbnik ZG PTChem                                        Przewodnicząca Lubelskiego Oddziału PTChem


prof. dr hab. Małgorzata Wiśniewska
Przewodnicząca Sekcji Fizykochemii Zjawisk Międzyfazowych PTChemBiogram autora wykładu:

Tomasz Pospieszny, profesor UAM – doktor habilitowany nauk chemicznych, poznaniak i bibliofil. Biograf Marii Skłodowskiej-Curie.

Na co dzień pracuje w Zakładzie Produktów Bioaktywnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe obejmują syntezę, analizę, badania biologiczne i semiempiryczne nowych pochodnych koniugatów steroidowych (kwasów żółciowych oraz steroli) połączonych linkerami łańcuchowymi oraz pierścieniowymi (głównie pierścieniem triazolowym). Poza obszarem chemii produktów naturalnych zajmuje się także historią nauki i wpływem kobiet na rozwój nauk ścisłych.

W 2011 roku pomysłodawca i animator cyklu wykładów, pokazów chemicznych, wystawy oraz zbioru esejów "Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiety w nauce" (UAM, Poznań, 2011). Współorganizator wieczoru artystycznego „Maria Skłodowska-Curie i Czesław Miłosz. Podróżni świata i ich prywatne ojczyzny” (UAM, Poznań, 2011).

Jest autorem licznych wykładów, artykułów i biografii Marii Skłodowskiej-Curie „Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie” (Novae Res, 2015), a także „Lise Meitner Zapomniany geniusz. Lise Meitner pierwsza dama fizyki jądrowej”  (Novae Res, 2016) oraz Ireny Joliot-Curie „Radowa księżniczka. Historia Ireny Joliot-Curie”  (Novae Res, 2017).  

W roku 2018 stworzył autorski cykl wykładów akademickich „Piękniejsza strona nauki – rola kobiet w tworzeniu chemii i fizyki" oraz projekt edukacyjny o tej samej nazwie. W połowie 2019 roku ukazała się jego książka „Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla” (Wydawnictwo Po Godzinach, Warszawa 2019).

W 2020 roku ukazała się biografia Marii Skłodowskiej-Curie „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce”
(Wydawnictwo Po Godzinach) oraz towarzysząca książce wystawa o tym samym tytule.

Od 2022 roku związany jest z Wydawnictwem Sophia, gdzie ukazały się następujące książki:

 • „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” – nowe, poszerzone wydanie,
 • „Drogi Józiu. Listy Marii Skłodowskiej-Curie do rodziny w Polsce” (wspólnie z Piotrem Chrząstowskim i Eweliną Wajs-Baryłą),
 • „Nowa Alchemia czyli historia radioaktywności”,
 • „Piotrze, mój Piotrze. Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie / Pierre, mon Pierre. Journal de deuil de Marie Skłodowska-Curie” (wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą, po raz pierwszy w formie książkowej; wydanie dwujęzyczne polsko-francuskie),
 • „Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich” (wspólnie z Eweliną Wajs-Baryłą i Piotrem Chrząstowskim),
 • „Irena Joliot-Curie. Radowa dziedziczka” — książka ukazała się pod patronatem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Załącznik - Oficjalne zaproszenie i informacja o wydarzeniu

  Wszystkie aktualności

  Data dodania
  4 lipca 2023