Prolog Światowego Dnia Ziemi | 25 kwietnia

W czwartek 25 kwietnia o godz. 17.15 zapraszamy na kolejną prelekcję zorganizowaną w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem, będzie mgr inż. Bartłomiej Kosiarski z Nadleśnictwa Janów Lubelski, który zaprezentuje nam „Osobliwości przyrodnicze Lasów Janowskich”. Spotkanie odbędzie się w Auli Wydziału NoZiGP UMCS i będzie stanowiło prolog do odbywających się następnego dnia uroczystych obchodów Światowego Dnia Ziemi.

Po prelekcji (ok. godz. 18.20) zapraszamy do Biblioteki Wydziału NoZiGP UMCS (parter) na uroczyste otwarcie wystawy kartograficznej „Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Lasów Janowskich na mapach”.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

O prelekcji

Spotkanie będzie dotyczyło atrakcji przyrodniczych i nie tylko – morza położonego w południowo-wschodniej części Polski – a dokładnie: fantastycznego „morza lasów", którym są Lasy Janowskie stanowiące zachodnią część Puszczy Solskiej - zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych pokrywających stosunkowo płaski teren, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wyniesień wydmowych. Krajobraz tutejszych lasów urozmaicają stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują ponad 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec i Łukawica z dopływami. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne. W historii Polski – Lasy Janowskie to również ważne miejsce na mapie działań wojennych II Wojny Światowej.

Bartłomiej Kosiarski – absolwent Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Wesoły, rozgarnięty i trochę szalony. Wolny czas spędza na podróżach małych i większych oraz grze w piłkę siatkową i jeździe na rowerze.

 Wystawa kartograficzna

Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Lasów Janowskich na mapach

 

 

Wystawa poświęcona jest dziedzictwu przyrodniczemu i kulturowemu Lasów Janowskich. Zaprezentowano na niej różnorodne pod względem skali i treści mapy, dobrane tak, aby wyeksponować informacje dotyczące przyrody i szeroko rozumianej kultury.

Spośród bogatych zbiorów map obejmujących tereny współczesnych Lasów Janowskich dostępnych w archiwach, bibliotekach oraz w wielu repozytoriach kartograficznych, na wystawie zaprezentowano ponad 30 reprodukcji. Prezentowane mapy pochodzą z zasobów: Archiwum Państwowego w Lublinie i Zamościu, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, portali Mapster i Mapire, Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych (RCIN) oraz ze zbiorów prywatnych. Są to mapy w skalach geodezyjnych, wielkoskalowych i przeglądowych. Znalazły się tu zarówno mapy ogólno-geograficzne (w tym topograficzne), jak i tematyczne.

Głównym kryterium ich wyboru było bogactwo treści przyrodniczych i kulturowych oraz jakość opracowania kartograficznego. Mapy zostały wyeksponowane w porządku chronologicznym, od najstarszej, z końca XVIII w. do współczesnych opracowań cyfrowych.

Wystawa pokazuje z kartograficznej perspektywy bogactwo przyrody oraz kultury Lasów Janowskich i zachęca do osobistego kontaktu z unikalną przyrodą i gościnnymi mieszkańcami regionu.

Autorzy wystawy:

Paweł Cebrykow, Wioletta Kałamucka, Krzysztof Kałamucki, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej
i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

źródło: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    24 kwietnia 2024