Popatrz na Słońce przez teleskopy! | 20-21.09.

Serdecznie zapraszamy na pokazy Słońca, podczas których będzie obserwować protuberancje słoneczne na skraju tarczy Słońca i na jej tle (włókna) oraz plamy słoneczne.

Na pokazie do dyspozycji będą teleskopy do obserwacji Słońca i lornetka, m.in.: 

  • teleskop systemu Maksutowa-Cassegraina MTO11CA na montażu paralaktycznym do obserwacji plam na Słońcu w świetle widzialnym, 

  • teleskop słoneczny SolarMax 40BF10 firmy Coronado, wyposażony w wąskopasmowy filtr H alfa (szerokość pasma poniżej 0.07nm), przepuszczający światło czerwone w linii wodoru o długości 656.28nm i służący do obserwacji protuberancji słonecznych, 

  • lornetka Nikon Action EX 12x50 z filtrami Baadera do obserwacji plam na Słońcu. 

Pokazy adresowane są do wszystkich zainteresowanych astronomią i tych, którzy są laikami w tej dziedzinie. Zapraszamy studentów, uczniów, nauczycieli, a także wszystkie osoby dorosłe. Mile widziane także grupy zorganizowane. Mamy nadzieję, że pokazy przybliżą tajemnice zjawisk zachodzących na Słońcu i ich wpływ na stan atmosfery Ziemi i jej pola magnetycznego. W trakcie pokazów będzie można porozmawiać i zadać pytanie specjalistom i pasjonatom astronomii w Lublinie.

Pokazy Słońca odbędą się wyłącznie w przypadku błękitnego nieba, pozbawionego chmur, szczególnie typu cirrostratus. Do pokazów można dołączyć w każdej chwili pomiędzy godzinami 11-14 przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej (obserwacja Słońca zajmuje od kilu do kilkunastu minut). W przypadku braku odpowiedniej pogody pokaz w podanym dniu się nie odbędzie. 

Uwaga – w dniu 19 września przez wzgląd na duże zachmurzenie pokazy się nie odbędą. 

Słońce będzie można obserwować w dniach 20 i 21 września - prognozowana jest bardzo dobra pogoda! 

źródło: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    19 września 2023