Odczyt OL PTG

W najbliższy czwartek (21 marca) o godz. 17.15 zapraszamy na kolejny odczyt przygotowany w ramach cotygodniowych spotkań organizowanych przez Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Naszymi Gośćmi będą dr Longina Chojnacka-Ożga oraz dr Wojciech Ożga (SGGW), którzy przedstawią wykład pt. „Występowanie susz w okresie wegetacyjnym w latach 1951-2020 i ich konsekwencje w środowisku leśnym”. Spotkanie przygotowane wspólnie z Oddziałem Lubelskim Polskiego Towarzystwa Geofizycznego organizowane jest z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca) i Światowego Dnia Meteorologii (23 marca).

Miejsce spotkania: Aula WNoZiGP (I piętro)

Zapraszamy!

O odczycie od Pregentów:

W swoim wystąpieniu przestawimy wpływ ekstremalnych susz w okresie wegetacyjnym na proces zamierania drzew w Polsce. Obraz czasowych i przestrzennych zmian zjawiska suszy zostanie przedstawiony dla lat 1951-2020 przy wykorzystaniu dwóch wskaźników: wskaźnika hydrotermicznego Sielianinowa HTC w różnych wariantach czasowych (IV-X; V-IX; IV-VI; VII-VIII) oraz wskaźnika suszy leśnej FAI. Bezpośrednie i pośrednie konsekwencje występowania susz w lasach są widoczne zwłaszcza w ostatnich dwóch dekadach, stąd zostaną one omówione głównie dla tego okresu. Postaramy się także przedstawić Państwu kiedy, gdzie i dlaczego susza staje się czynnikiem szkodotwórczym w lasach oraz jak ekstremalna susza zmienia oblicze naszych lasów.

O Prelegentach:

Dr Longina Chojnacka-Ożga

adiunkt w Katedrze Hodowli Lasu w Instytucie Nauk Leśnych SGGW w Warszawie, geograf, klimatolog, dendrochronolog i leśnik. W swojej pracy próbuje połączyć wszystko to co dzieje w lesie z warunkami pogodowymi i klimatem. Odpowiedzi poszukuje poprzez analizy warunków pogodowych i klimatycznych i ich wpływu na aktualny stan zdrowotny i produkcyjny drzewostanów. Wykorzystując analizy dendrochronologiczne poszukuje relacji między klimatem a drzewami w przeszłości.  

Dr Wojciech Ożga

adiunkt w Katedrze Hodowli Lasu w Instytucie Nauk Leśnych SGGW w Warszawie, geograf, klimatolog (klimat lasu) i leśnik. W swojej pracy zajmuje się przede wszystkim klimatem wnętrza lasu i wpływem lasu na klimat otoczenia.

źródło: Wydzial Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    19 marca 2024