Miron Białoszewski patronem 8. Festiwalu Stolicy Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

W dniach od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu odbędzie się ósmy Festiwal Stolicy Języka Polskiego. Oprócz spotkań autorskich odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Pełen program ma zostać zaprezentowany do połowy czerwca.

Od samego początku naszym skarbem jest publiczność. Przypomnę, że w pierwszej edycji uczestniczyło ponad 7 tys. osób, co zostało dostrzeżone w mediach ogólnopolskich. Jeden z dziennikarzy napisał, że od początku Dymitra z Goraja nie było tylu odwiedzających Szczebrzeszyn. To jest fenomen od naszego początku – zaznaczył dyrektor artystyczny Piotr Duda podczas czwartkowej (19.05) konferencji prasowej w Lublinie.

W trakcie festiwalu przyznana zostanie Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego. Za pasmo językowe w tym roku będzie odpowiedzialny prof. Paweł Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Ze względu na wojnę w Ukrainie zaczynamy festiwal od rozmowy o propagandzie, o tym, jak różne czynniki, komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi (...) Dalej będziemy też rozmawiać o języku perswazji, manipulacji, o podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami – zapowiedział prof. Nowak.

Dyrektor wykonawczy Katarzyna Sobieska dodała, że w tym roku do udziału w festiwalu zostali zaproszeni też autorzy ukraińscy. Podkreśliła, że festiwal otrzymał ministerialne wsparcie finansowe. Imprezę wspiera także miasto i gmina Szczebrzeszyn, miasto Zamość i starostwo zamojskie. Przez cały rok pracujemy nad festiwalem. Kiedy kończy się jedna edycja, my już myślimy o kolejnej, o terminie, patronie, którego chcemy przypomnieć w następnej edycji  – wyjaśniła Sobieska.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.

link do strony: https://stolicajezykapolskiego.pl/

źródło: lublin112, za: PAP, 19.05.2022

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    23 maja 2022