"Falklandy - Malwiny" - odczyt OL PTG

W czwartek 17 marca br. o godz. 17.15 zapraszamy na kolejne spotkanie online w ramach cotygodniowych wykładów przygotowanych przez Lubelski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Naszym gościem będzie prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, który zaprezentuje odczyt pt. „Falklandy-Malwiny”.

Zarys treści wykładu: 

Wracając z Antarktydy, MS Roald Amundsen po przejściu spokojnej Cieśniny Drake'a, następnego dnia już przy silnym wietrze zawinął do Stanley - stolicy Falklandów. Pasażerowie odbyli liczne wycieczki, w tym o charakterze historycznym do miasta i muzeum, a także w jego okolice podziwiając nie tylko farmy owiec, ale i Bluff Cove z bogatym ptasim życiem i królewskimi pingwinami, czy przepiękne pełne skał, pingwinów Magellana i ukwieconej roślinności Gipsy Cove. Kolejnym, zapierającym oddech w piersiach miejscem lądowania była Sauders Island położona w pobliżu wyspy Zachodniej na Falklandach. Na lekko wypukłym terenie, pomiędzy dwiema pięknymi piaszczystymi plażami podziwiać można było pracowite życie rodzinne wielu gatunków ptaków w sezonie letnim. Duże kolonie pingwinów białobrewych (Gentoo), małą, ale niezwykle urokliwą kolonię pingwinów królewskich. Wyżej, przy pnącej się pod górę ścieżce, w dołkach terenowych spotkać można było pingwiny Magellana, a także pingwiny skalne (Rockhoppers) i niektóre odmiany albatrosów. Cały obszar patrolowały ptaki drapieżne. Widoczne były całe rodziny gęsi oraz ptaki brodzące. Spotkać można było także pokryty mchem szkielet wieloryba sejwala. Dźwięki, zapachy i ewoluujące życie wokół sprawiało magiczne wrażenie. Malownicza, farma owiec na wyspie West Point była miejscem ostatniego w tym rejsie lądowania. Było wietrznie, ale słonecznie. Trzy kilometrowa wycieczka przez zieloną, a nawet idyllicznną wyspę, pozwoliła na dotarcie do skalistej krawędzi klifu i obejrzenie niezliczonej kolonii ptaków i świeżo wyklutych piskląt pingwinów skalnych żyjących wśród albatrosów i petreli. Z pobliskiej stromej góry można było podziwiać przepiękny widok, a następnie wybrać się na plażę z licznymi pingwinami. Po tych eskapadach gościnni właściciele farmy otworzyli swój dom i podjęli gości ciastem, kawą i herbatą. Biesiada miała miejsce w słonecznym, otoczonym zielenią ogrodzie. Ostatnim dniem na morzu było przepłynięcie spokojnej Cieśniny Drake'a i gdy statek wszedł do szerokiej części Cieśniny Magellana podziwianie wysokich klifów. Po przepłynięciu 2840 mil morskich Roald Amundsen zawinął do Punta Arenas, gdzie rejs się zakończył.

Tomasz Palmowski: naukowiec, podróżnik, członek Polskiej Akademii Nauk i kierownik Katedry Geografii Rozwoju Regionalnego na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem ponad 220 publikacji (w tym kilku książek) dotyczących przede wszystkim zagadnień związanych z gospodarką i współpracą Polski oraz innych państw basenu Morza Bałtyckiego. Jego hobby to żeglarstwo, fotografia i podróże. Dotychczas odwiedził ponad 70 krajów.

Aby wziąć udział w prelekcji, wystarczy wejść na stronę z transmisją on-line (link). Zapraszamy!

źródło: Wydział Nauk i Ziemi i Gospodarki Przestrzennej

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    16 marca 2022