"Etiuda o drzewie. Akwarele" | Wernisaż wystawy Anny Fic-Lazor

Ogród Botaniczny UMCS i Dworek Kościuszków

serdecznie zapraszają 14 września 2023 r. o godz. 16.00
na wernisaż wystawy Anny Fic-Lazor „Etiuda o drzewie. Akwarele”,
który odbędzie się w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

Anna Fic-Lazor, artystka i konserwatorka dzieł sztuki, zaprasza nas do obserwacji natury poprzez akwarelowe studia i szkice. Wiodącym tematem i głównym „modelem” prezentowanych prac jest samotna brzoza na miedzy, obserwowana codziennie, w różnych porach roku. Artystka, pokazując ten sam kadr, stara się odwzorować wszystkie niuanse oświetlenia, porannej mgły czy mroźnego powietrza poranka. Podobne zagadnienia ukazuje cykl szkiców z przypałacowego pomorskiego parku, powstałych w przeciągu kilku dni, w chwili budzenia się wiosny. Na wystawie nie zabraknie też prac przedstawiających drzewa z parku w Kozłówce, gdzie, w muzeum, Anna Fic-Lazor pracowała 36 lat. Wszystkie prace wykonane zostały w wymagającej technice akwareli, do której twórczyni wróciła po wielu latach. W pejzażowych studiach, mimo iż skupia się na wnikliwej i pełnej spokoju obserwacji natury, aby oddać, zdawać by się mogło, banalny i powszedni widok wybranego kadru – drzewa, alei, łąk i nieużytków, nie zagłębia się jednak w szczegóły botaniczne. Artystka preferuje nastrojowe i wrażeniowe zapisy obserwowanego krajobrazu, operując zróżnicowanymi pociągnięciami pędzla i barwnymi plamami.

I właśnie takie prace, wybrane przez Annę Fic-Lazor, swoją tematyką silnie związane z naturą i krajobrazem, zagoszczą we wnętrzach Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym.
Wystawę można oglądać w dniach 14 września - 31 października br. w godzinach pracy Dworku.


ANNA FIC-LAZOR

Absolwentka PLSP w Lublinie. Studia na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie (1988). Malarstwo w pracowni D. Makowskiej i R. Ziemskiego, rysunek w pracowni S. Damskiego i M. Nowińskiego. Od 1987 do 2023 zawodowo związana z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Prowadzi działalność związaną z ochroną dóbr kultury. Członkini ZPAP, od 2023 pełni funkcję wiceprezesa w Zarządzie Okręgu Lubelskiego. Odznaczona Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami”, honorowym medalem im. Bohdana Marconiego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Zajmuje się konserwacją zabytków, szczególnie malarstwa i rzemiosła artystycznego, oraz projektowaniem graficznym publikacji książkowych i kalendarzy, a także grafiką i rysunkiem wydawniczym. Jest autorką scenografii kilkudziesięciu wystaw w muzeum w Kozłówce. Uprawia olej, akwarelę, gwasz, pastel, fotografię. W twórczości artystycznej zajmuje się głównie studium krajobrazu, mającego silny związek z polską tradycją obrazowania natury, często zawartego w miniaturowych formach pejzażowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Prace m.in. na wystawach:

  • 2014,  „...zaczęło się w Kozłówce. Historia dokonań pierwszego muzeum w powojennej Polsce (1944–2014)”, Kozłówka
  • 2016,  „80-lecie Okręgu Lubelskiego ZPAP”, Lublin
  • 2018,  „100 obrazów na stulecie niepodległości Polski”, Toruń
  • 2018,  „Widok z Okna” (wystawa indywidualna), Lublin
  • 2019,  „Obraz Człowieka”, Toruń
  • 2019,  „Między światłem a kolorem”, Kozłówka
  • 2020-2024, Ogólnopolska objazdowa wystawa „Wyszyński – Pater Patriae”
  • 2023,  „Pomerania Genius Loci” vol. 9, Pałac Grąbkowo
  • 2023,  „Kontrasty”, Centrum Kultury i Sportu, Salon Pruszkowski

 

 

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    11 września 2023