Eksperyment na Nobla - zaproszenie na wykład

Czy można w sali wykładowej odtworzyć eksperyment, za który przyznano Nagrodę Nobla? Tak! Zapraszamy do Auli Instytutu Fizyki UMCS w Lublinie, aby wspólnie poeksperymentować i wykonać doświadczenia, które poszerzyły wiedzę ludzkości, a ich twórcom przyniosły sławę. 

Na spotkaniach przybliżymy sylwetki naukowców i wyjaśnimy, jak doszło do przełomowego odkrycia, poznamy tajniki eksperymentu oraz jego znaczenie dla nauki i przyszłych pokoleń. Aby lepiej zrozumieć idee związane z danym odkryciem naukowym, wspólnie przeprowadzimy także ciekawe doświadczenia pomocnicze, a każdy uczestnik wykładu będzie mógł wziąć w nich udział. 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich, studentów wszystkich kierunków studiów oraz osoby dorosłe na popularnonaukowy cykl wykładów z pokazami doświadczalnymi pt. „Eksperyment na Nobla”. 

W programie wykładów znajdują się między innymi doświadczenia dotyczące: 

 • odkrycia elektronu, 
 • kwantowania ładunku elektrycznego, 
 • efektu fotoelektrycznego, 
 • odkrycia dyskretnych stanów atomu, 
 • efektu Halla, 
 • odkrycia promieniotwórczości. 

 Wykład pt. “O odkryciu natury elektronów – doświadczenie J.J. Thomsona” odbędzie się 12 stycznia 2023 roku.

Godziny spotkania 13:15 lub 17:00 - na każdą z nich obowiązuje osobny formularz rejestracyjny. 

Abstrakt wykładu:Przed rokiem 1897 fizycy znali już doskonale prawa przepływu prądu elektrycznego, w tym również równania opisujące elektrolizę, ale wciąż nie wiadomo było jaki składnik materii jest odpowiedzialny za elektryczność. Zagadkę elektryczności rozwiązał angielski fizyk J.J. Thomson przeprowadzając serię eksperymentów, w których precyzyjnie wyznaczył stosunek ładunku elektronu do jego masy (e/m). Za to odkrycie J.J. Thomson otrzymał w 1906 roku Nagrodę Nobla z fizyki. 
Na wykładzie poznamy historię tego niezwykłego odkrycia, wykonamy wspólnie szereg eksperymentów, które wyjaśniają słuchaczom naturę elektryczności oraz dokonamy “na żywo” pomiaru e/m dla elektronów. 

Wstęp wolny! 
Liczba uczestników ograniczona – prosimy o dokonanie rejestracji.

źródło: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS

  Wszystkie aktualności

  Data dodania
  4 stycznia 2023