„Teofil Wiktor Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta” – spotkanie w Dworku Kościuszków - 6 września 2022

Dworek Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS zaprasza w dniu 6 września 2022 r. o godz. 13.00 na promocję albumu: „Teofil Wiktor Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta” i spotkanie z prof. Lechosławem Lameńskim, autorem publikacji o twórczości Teofila Kosiorkiewicza (1905-1993), lubelskiego artysty malarza.

Teofil Wiktor Kosiorkiewicz (1905-1993), artysta malarz i dekorator urodził się w Lublinie. Ukończył Szkołę Lubelską im. Stefana Batorego. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał u artysty malarza Michała Hołyńskiego, absolwenta ASP w St. Petersburgu.

Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie (1924-1929) ze specjalnością pejzażu i malarstwa dekoracyjnego. Jego nauczycielami byli artyści malarze Henryk Uziembło, Jan Bukowski (dekorator kaplicy w Kościele Mariackim w Krakowie), Karol Homolacs, Jan Raszka, Wiesław Zarzycki, dyrektor Szkoły.

W swojej twórczości Teofil Kosiorkiewicz preferował tematy związane z krajobrazem, pejzażem, przyrodą, zabytkami, portretem, martwą naturą. Interesowała go zwłaszcza historia Polski, literatura, muzyka, szczególnie polska muzyka dawna, pieśni i tańce polskie, folklor, opera, teatr, scenografia. Pozostawił piękne obrazy Starego Miasta i przedmieść Lublina. Szukał piękna i prawdy w dziełach sztuki i naturze. Zainspirowany twórczością Jana Matejki namalował kolekcję dziesięciu tablic w serii „Ubiory polskie wszystkich stanów”. Wykonał wiele kopii obrazów Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Henryka Siemiradzkiego i innych. Artysta namalował ponad 200 obrazów. Prezentował je od 1939 podczas licznych wystaw indywidulanych i zbiorowych w całej Polsce. Wiele prac artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ZPAP „Zachęta” w Warszawie, w Politechnice Warszawskiej, w BWA w Lublinie oraz Muzeum Narodowym w Lublinie.

O życiu u boku ojca artysty i patrioty opowie też córka Teofila Kosiorkiewicza, Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka, pieśniarka i kompozytorka. W jej wykonaniu usłyszymy ulubione piosenki ojca.

Spotkanie dopełni wystawa prac artysty z prywatnych zbiorów rodzinnych.

Zapraszamy Państwa do Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS, ul. Sławinkowska 3

Współorganizatorzy: Ogród Botaniczny UMCS, Wydawnictwo Norbertinum, Urząd Miasta Lublin. Album wydano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

źródło: Ogród Botaniczny UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    2 września 2022