Pismo | Profesura i Popkultura

Od początku namysłu nad nim miało być lekiem nie na pamięć, lecz na przypomnienie – miało tylko utrwalać, naśladować wyglądy rzeczy – a nie przekazywać samą prawdę o nich. Stąd i jego „niesamowitość” – wzbudza w naiwnych czytelnikach płonną nadzieję na to, że im mądrość, prawdziwą wiedzę przekaże. Niesławą okryte wzbiło się jednak do rangi narzędzia oświecenia – człowiek nowoczesny stał się synonimem czytelnika – producenta wiedzy, która zmienia oblicze świata. Na naszych oczach jego złoty wiek mija, jak się zdaje – znów pada na niego podejrzenie o fałsz – że nie ludzkim, lecz maszynowym jest tworem. Czatboty psują jego reputację – po podłączeniu drukarki 3D do długopisu mogą wygenerować ręcznie napisane teksty – wypracowania domowe, eseje, rozprawy. Zamiast leku na przypomnienie – stało się środkiem na zapomnienie, zastąpienie tego, co minęło, czymś, co nigdy nie miało miejsca. Pismo nic już nie zmienia, niczego nie uczy – tworzy nową rzeczywistość. Hurra!

Cytując klasyka: jest! jest! jest! Wróciła! Pierwsza w nowym sezonie Profesury i Popkultury – przebojowa, piękna i wciąż młoda! Już w najbliższy czwartek (5 października) na żywo od godz. 19.00 na falach Akademickiego Radia Centrum (98,2 FM lub na centrum.fm).

Powtórka programu – tu nowa, świecka tradycja – w poniedziałek (9.10.) o godzinie 12.00. Odcinki Profesury i Popkultury dostępne także jako podcasty na stronie audycji: centrum.fm/profesura-i-popkultura.


Profesura i popkultura – set komentatorsko-filozofujący poświęcony aktualnościom kultury popularnej i medialnej, podany w lekkim sosie ironiczno-szyderczym, acz niepozbawiony głębi i dystansu. Bieżące wydarzenia ze świata kultury i polityki, najbardziej nośne i zawiłe teorie humanistyczne i społeczne. Technologie, dyskursy, sztuka, algorytmy, artefakty, media, czyli popkultura oswojona, rozłożona na czynniki pierwsze i ponownie poskładana – gotowa do spożycia.

Zapraszają medioznawcy-wykładowcy Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS: uczony w piśmie prof. dr hab. Jan Hudzik, (pół)wytrawny znawca przedmiotu dr hab. prof. UMCS Piotr Celiński i aforysta dyplomowany dr Przemysław Wiatr.

źródło: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS

    Webinary i podcasty

    Data dodania
    4 października 2023