Warsztaty stacjonarne "Bądź bezpieczny w sieci z UMCS" dla młodzieży szkół ponadpodstawowych

Centrum Promocji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w ramach projektu "Bądź bezpieczny w sieci z UMCS", zorganizowało 20 warsztatów z zakresu cyberbezpieczeństwa, które miały miejsce w szkołach ponadgimnazjalnych w Lublinie. Te stacjonarne szkolenia były dedykowane młodzieży, która z uwagi na swoją aktywność online, stanowi szczególnie narażoną grupę na różnego rodzaju cyberataki.

W ramach projektu, uczniowie z XXIII Liceum Ogólnokształcącego, Prywatnej Szkoły Podstawowej i Liceum im. Królowej Jadwigi, VII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. Franciszka Kleeberga, a także I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica mieli okazję uczestniczyć w szkoleniach z udziałem specjalistów z różnych dziedzin.

25.09.2023 – XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

26.09.2023 – Prywatna Szkoła Podstawowa i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie

27.09.2023 – VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Lublinie

28.09.2023 – Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie

29.09.2023 - I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie


Tematy poruszane w każdej ze szkół:

"Bezpiecznie w InterneTY!"

Prowadzący: mgr Magdalena Bis, psycholożka, psychoterapeutka, kierowniczka Biura Rozwoju Kompetencji UMCS

Cele: Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodzieży na problem przemocy w Internecie. Magdalena Bis omawiała kwestie związane z hejtem, mową nienawiści, oraz przemocą online. Uczestnicy zdobywali umiejętności radzenia sobie z internetowym hejtem oraz uczestniczyli w dyskusji na temat podstawowych zasad komunikacji interpersonalnej. Dodatkowo, szczególny nacisk został położony na rozwijanie świadomości emocjonalnej, empatii i skutecznego radzenia sobie z sytuacjami hejtu.

"UzależnieNIE od Internetu!"

Prowadzący: mgr Magdalena Bis, psycholożka, psychoterapeutka, kierowniczka Biura Rozwoju Kompetencji UMCS

Cele: Warsztat ten skoncentrował się na problemie nadmiernego korzystania z Internetu. Młodzież miała okazję dowiedzieć się o mechanizmach uzależnień behawioralnych, zrozumieć ich konsekwencje oraz opracować indywidualny plan profilaktyczny. Magdalena Bis wraz z uczestnikami rozmawiała o strategiach świadomego korzystania z sieci i radzenia sobie z potencjalnym uzależnieniem.

"Fake newsy i cyberbezpieczeństwo"

Prowadzący: mgr Kamil Wroński, absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS

Cele: Kamil Wroński przekazywał uczestnikom wiedzę na temat fake newsów i dezinformacji. Podczas warsztatu omówiono różnicę między fake newsami a dezinformacją, oraz zanalizowano, dlaczego tego rodzaju treści zdobyły popularność. Młodzież nauczyła się rozpoznawania fake newsów, otrzymała wskazówki dotyczące krytycznego podejścia do informacji oraz dowiedziała się, jakie są postawy mediów wobec tego zjawiska.

"Efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji (a szczególnie chatbotów) w nauce"

Prowadzący: Mgr Kamil Wroński, absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UMCS

Cele: Temat ten zwrócił uwagę młodzieży na kwestię świadomego wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie nauki. Kamil Wroński omówił, czym są chatboty i inne narzędzia sztucznej inteligencji, wyjaśnił zagrożenia związane z ich niemoralnym wykorzystaniem, a także przedstawił legalne i produktywne sposoby korzystania z tych narzędzi. Młodzież zdobyła wiedzę na temat etycznego używania sztucznej inteligencji oraz skutecznego wykorzystania jej w procesie nauki.

Uczestnicy nie tylko zyskali wiedzę teoretyczną, ale również zdobyli praktyczne umiejętności, które mogą być stosowane w codziennym życiu online. Ponadto, projekt "Bądź bezpieczny w sieci z UMCS" oferuje młodzieży szereg możliwości:

  • dostęp do materiałów edukacyjnych: uczestnicy mogą korzystać z dostępnych na stronie internetowej projektu materiałów edukacyjnych, w tym filmów popularnonaukowych, podcastów i webinarów dotyczących cyberbezpieczeństwa.
  • spotkania z ekspertami: spotkania z ekspertami w placówce edukacyjnej. To doskonała okazja do bezpośredniego dialogu, zadawania pytań i pogłębiania wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.
  • udział w kolejnych inicjatywach edukacyjnych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie kontynuuje inicjatywy edukacyjne, zapraszając młodzież do kolejnych projektów i działań z zakresu bezpieczeństwa w sieci.
 

    Warsztaty da młodzieży

    Data dodania
    30 września 2023