Spotkanie z cyklu "Inspiracje Pedagogiczne"

Inspiracje Pedagogiczne
„Nowe” w książkach/literaturze dla dzieci

26 stycznia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje Pedagogiczne. Zajęcia dla studentów z Koła Naukowego Pedagogów i Animatorów Zabawy przeprowadziła Pani Doktor Małgorzata Center-Guz, która w niezwykle zajmujący sposób opowiedziała nam o współczesnych nurtach obecnych w książkach dla dzieci.

Mieliśmy okazję zapoznać się z najciekawszymi propozycjami dla młodych czytelników, które objęły całą gamę tematów, od książeczek uczących literek, aż po książki opowiadające o przemocy w rodzinie oczami dziecka. Zostały one podzielone na dwie ogólne kategorie – pajdocentryzm i transgresję. Książki z pierwszej grupy skupiały się przede wszystkim na pokazaniu punktu widzenia dziecka i na zaangażowaniu najmłodszych czytelników, wykorzystując do tego najróżniejsze sposoby. Druga kategoria dotyczyła książek przekraczających wszelkie utarte szlaki w literaturze dziecięcej, w szacie graficznej i w treści.

Zdecydowanie najciekawszym momentem była jednak prezentacja ewolucji bajki o Czerwonym Kapturku. Widzieliśmy tradycyjne wersje z pięknymi obrazkami, współczesną książkę, w której obrazki były na wzór wycinanki i nawet jedną, w której zamiast postaci były tylko figury geometryczne i nożyczki (w roli Wilka). Następnie spróbowaliśmy swoich sił w układaniu całej historii z wymieszanych obrazków, co okazało się trudniejsze niż przewidywaliśmy.

Spotkanie było wyjątkowe, zwłaszcza dzięki widocznej pasji Pani Doktor. Jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas oraz podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Barbara Stanicka

    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    30 stycznia 2023