Lublinianka. Klub niezłomny 1921/22–2021 - Robert Litwiński

Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin:

Klub Lublinianka to jeden z symboli naszego miasta. Ten najstarszy istniejący lubelski klub sportowy obchodzi jubileusz stulecia powstania, który nas wszystkich: zawodników, trenerów, działaczy oraz kibiców skłania do refleksji i wspomnień. Z tej okazji powstała publikacja autorstwa Profesora Roberta Litwińskiego, która, przez historię Klubu, opowiada również o dziejach naszego miasta. Dzięki książce czytelnicy powrócą do dawnych lat, gdy siłami mieszkańców Lublina powstawał stadion, lodowisko, hala, a nawet skocznia narciarska. Ożyją wspomnienia […], a materiały archiwalne i zdjęcia przypomną sukcesy wspaniałych koszykarzy oraz wyniki piłkarzy pod wodzą legendarnego trenera Kazimierza Górskiego. Młode pokolenia dowiedzą się o osiągnięciach hokeistów, siatkarzy, strzelców, lekkoatletów, siłaczy i wybitnych pływaków. Wart upamiętnienia jest także wielki, przedwojenny sukces młodych piłkarzy i wywalczony w 1938 r. tytuł Mistrzów Polski Juniorów.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Ryszarda Wryka:

Recenzowana praca Roberta Litwińskiego […] jest jego autorskim debiutem z obszaru dziejów polskiego sportu. Podkreślmy to już teraz, że debiutem niezwykle udanym, wnoszącym nową propozycję monograficznego ujęcia historii klubu, osadzonego zarówno w historii polskiego sportu, jak i w dziejach miasta i regionu. Autor cały swój bagaż doświadczeń metodologicznych i źródłoznawczych z penetrowanego dotychczas obszaru dziejów społeczno-politycznych przeniósł na historię sportu, dzięki czemu otrzymaliśmy nowatorską monografię klubu sportowego, która może stanowić wzorzec dla kolejnych badaczy. Zwłaszcza zaś tych, których ambicją będzie nie napisanie pracy okolicznościowo-jubileuszowej czy kroniki stowarzyszenia/klubu, nafaszerowanej przesadnie wynikami sportowymi, rekordami, tabelami i różnymi zestawieniami statystycznymi i to jeszcze bez komentarzy, ale monografii spełniającej wszystkie wymogi i rygory rozprawy naukowej.

Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Arkadiusza Adamczyka:

Podsumowując – bez fałszywej kurtuazji – należy pogratulować Profesorowi Litwińskiemu kolejnej udanej publikacji. Tym bardziej, iż Pan Profesor nie zajmował się do tej pory sensu stricto dziejami kultury fizycznej, jak również historią regionalną. W pełni doceni to tylko naukowiec mający doświadczenia ze zmianą obszaru badań. Niemniej – używając sformułowań sportowych – można z przekonaniem stwierdzić, iż poprzeczka, wysoko postawiona przez publikacje dotyczące Policji Państwowej w II Rzeczypospolitej czy osiągnięcia biograficzne, została utrzymana (jeśli nie została podniesiona na jeszcze wyższy poziom). Wyrażenie nadziei, iż szersze grono czytelników jak najszybciej będzie mogło zapoznać się z publikowaną wersją monografii, nie jest w tym momencie bynajmniej zwyczajowym frazesem, mającym na celu schlebienie Autorowi rozprawy, ale wyrazem głębokiego przekonania o naukowych i popularyzatorskich zaletach ocenianej monografii.

Książka powstała z inicjatywy Lubelskiej Kroniki Sportu, a wydana została przez Wydawnictwo POLIHYMNIA i Polskie Towarzystwo Historyczne.

źródłó: Wydział Historii i Archeologii UMCS

    Pozycje wydawnicze

    Data dodania
    27 czerwca 2022