Lublin międzywojenny – miasto i jego mieszkańcy - Robert Litwiński

Na łamach najnowszego numeru "Res Historica" No 53(2022) ukazał się artykuł prof. Roberta Litwińskiego

Tekst jest próbą spojrzenia na dwa, ściśle ze sobą powiązane komponenty międzywojennego Lublina, a mianowicie miasto i jego mieszkańców. Co prawda bezpośrednie działania Wielkiej Wojny nie dotknęły bezpośrednio Lublina, ale nie oznacza to, że nie pozostawiły na nim żadnego śladu. Załamanie się systemu zaopatrzenia, fatalne warunki lokalowe, niski poziom sanitarny, wzrost przestępczości, upadek zakładów przemysłowych, bezrobocie i bezdomność były aż nadto widoczne w mieście, które stało się stolicą województwa i siedzibą wielu urzędów państwowych, samorządowych i wojskowych. Biorąc to wszystko pod uwagę Autor przeanalizował w artykule następujące kwestie: rozwój urbanistyczny miasta, warunki życia mieszkańców, funkcjonowanie władz i urzędów, życie gospodarcze, problemy kultury, nauki i oświaty oraz służbę zdrowia.

Przeprowadzona analiza skłania do konstatacji, że w życiu międzywojennego Lublin występowały zarówno te elementy, które można wartościować in plus, ale wiele było również takich, które mogłyby uzyskać wyłącznie ocenę negatywną. Pomimo dostrzeżonych przez Autora niedostatków w prowadzonej w owym czasie modernizacji, bilans starań decydentów uznać należy za dodatni. Nie wolno bowiem zapominać, jak ważne problemy leżały od samego początku przed włodarzami miasta i jak szczupłymi środkami – zarówno finansowymi, jaki i technologicznymi oraz kadrowymi – dysponowano.

Informacja o artykule oraz pełny tekst w języku angielskim dostępny pod linkiem: Lublin międzywojenny – miasto i jego mieszkańcy | Litwiński | Res Historica (umcs.pl)

    Pozycje wydawnicze

    Data dodania
    21 lipca 2022