Pandemiczna fala hejtu - debata

Publikacje naukowe a hejterzy, odporność specjalistów na mowę nienawiści oraz formy przemocy, z którymi spotykają się w sferze wirtualnej i rzeczywistej – m.in. te tematy poruszyli uczestnicy debaty „Pandemiczna fala hejtu”.

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii COVID-19. Od tego momentu wirus SARS-CoV-2 stał się wyzwaniem dla naukowców. Informacja o wynalezieniu szczepionki wywołała falę dyskusji na temat jej skuteczności, stała się także zaczynem do negatywnych, często obraźliwych komentarzy wobec propagatorów szczepień. O swoich doświadczeniach dotyczących mowy nienawiści, w debacie „Pandemiczna fala hejtu”, wypowiedzieli się:

  • prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska – Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych, Katedra Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak - Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie;
  • dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski – Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego;
  • lek. Bartosz Fiałek - Zastępca Dyrektora ds. Medycznych SPZ ZOZ w Płońsku.

Goście debaty opowiedzieli m.in. o działaniach hejterskich w sieci. 

– Nie wiem jak Państwo, ale mi grożono śmiercią. Dostałem maila dzień po moich urodzinach, gdzie wskazano, że mnie się po prostu zabije. Został wskazany adres szpitala, gdzie pracuję z informacją, że jestem śledzony i mnie zabiją. Tak więc ja doznałem tego największego wymiaru hejtu […] – powiedział lek. Bartosz Fiałek. 

O prawnych i psychologicznych aspektach mowy nienawiści powiedziały:

  • dr Aleksandra Nowosad - Adiunkt w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • Magdalena Bis – Psychoterapeutka, Koordynatorka Biura Rozwoju Kompetencji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Na temat ochrony pracowników przed hejtem opowiedział dr hab. Zbigniew Pastuszak, prof. UMCS - Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Rozmowę poprowadziła dziennikarka oraz naukowczyni dr Ewa Bulisz z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Organizatorem debaty było Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.



    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    22 grudnia 2022