Wernisaż wystawy absolwentki Agaty Kattenbach pt. Mimo wszystko

Zapraszamy na wernisaż absolwentki Agaty Kattenbach pt. Mimo wszystko, który odbędzie się 3 lutego o godz. 18:00 w Galerii KONT przy ul. Zana 11 w Lublinie. Kuratorką wystawy jest dr Małgorzata Gorzelewska – Namiota.

Wystawa przedstawia dyplom magisterski, obroniony w 2022 r., o charakterze intermedialnym. Stanowi zestaw obiektów wraz z kolażami. Obiekty są nawiązaniem do przedmiotów wykonywanych przez więźniów obozów koncentracyjnych podczas drugiej wojny światowej. Wzbogacone o autorską interpretację, posiadają dodatkowe nawiązania do obozowej rzeczywistości. Kolaże są dopełnieniem przedmiotów, przywołują ukryte za nimi ludzkie historie.
Inspiracją dyplomu jest sztuka obozowa, będąca szczególnym, lecz niekiedy marginalizowanym przejawem twórczości. Jej szeroki zakres istnienia dowodzi o silnej u człowieka potrzebie obcowania ze sztuką, pomimo trudnych warunków. Przynosząca więźniom poczucie sensu, utraconej indywidualności i godności, stawała się oczyszczającym katharsis.
Wystawa jest swoistą próbą przywrócenia pamięci osób, które znalazły odwagę oraz motywację, by tworzyć pomimo tragicznej sytuacji w jakiej się znalazły. Pięć przedmiotów i pięć historii, będących jedynie symbolem tysięcy podobnych, lecz zawsze odrębnych, brutalnie utraconych przez więźniów losów. Tych, których nigdy nie będzie nam dane poznać. Pragnę, by przedmioty pozwoliły spojrzeć na ich losy z większą wrażliwością oraz udowadniały, że sztuka jest tym, co tworzone z potrzeby serca.

Źródło: Facebook/Wydarzenie

źródło: Wydział Artystyczny UMCS

    Nauki humanistyczne i sztuka

    Data dodania
    1 lutego 2023