Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „JANUSZ SKOWRON. 45 LAT W SZTUCE”, który odbędzie się 13 maja o godzinie 18:00 w Galerii Wydziału Artystycznego przy ul. Zana 11.
Wystawa będzie czynna od 14-31 maja po wcześniejszym indywidualnym uzgodnieniu. tel. 81 537 69 57, mail: julia.maj@mail.umcs.pl.
„Wystawa lubelska zatem to znaczący moment symbolicznego powrotu artysty do samych początków jego twórczości, ale także do miejsca, w którym w czasach studenckich mieściła się Galeria Kont. Niezwykłe jest to, że również dzisiaj jest to wciąż ważne miejsce debiutu i prezentacji studentów Instytutu Sztuk Pięknych. W przestrzeni tego samego budynku gościmy dziś artystę, którego wielowątkowa i obfita twórczość wydaje się w wielu wymiarach spełniona. Zarazem powraca artysta nienasycony i żądny wciąż nowych przygód i wyzwań, pełen entuzjazmu i pasji. Z pewnością to wyjątkowa chwila dla samego artysty, ale też pouczająca lekcja wytrwałości i konsekwencji, z której każdy, czy to dojrzały twórca, czy adept młodego pokolenia kierunków artystycznych lubelskiej uczelni, może wynieść coś istotnego dla siebie.” - dr hab. Piotr Majewski
Biografia:
Janusz Skowron w latach 1977–1981 studiował sztukę w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Od 1989 r. mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Brał udział w ponad 300 wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. we Francji, Niemczech, Danii, na Ukrainie, Czechach, Węgrzech, w Chinach, Korei Południowej, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Od wielu lat promuje w Nowym Jorku sztukę artystów z Polski i nie tylko. Uprawia malarstwo, grafikę, ilustrację, rysunek i fotografię.
Jest m.in. współzałożycielem lubelskiej Galerii KONT (1978) i nowojorskiej Shtooka Gallery (2006). W latach 2007–2017 zorganizował 125 wystaw w stworzonej przez siebie galerii sztuki w kawiarni „Starbucks” (Brooklyn). W 2013 r. założył A.R Gallery, w której w ciągu sześciu lat zorganizował 55 ekspozycji. W 2008 r. był współorganizatorem i uczestnikiem międzynarodowej wystawy „Entropy of Art”, a w 2011 r. pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych pokazów sztuki na papierze „Transformations”. Od 1999 r. prezentuje swoje prace wraz z międzynarodową multimedialną formacją Emotionalists Artists Group.
Jego rysunki i ilustracje zostały zamieszczone w wielu książkach, m.in. w tłumaczonych przez Mariana Polaka-Chlabicza „33 najpiękniejsze wiersze miłosne” Bolesława Leśmiana (2011), „Marvellations” Bolesława Leśmiana (2014) i „Dwudzieścia wierszy miłosnych i jedna pieśń rozpaczy” Pablo Nerudy (2012). Wspólnie z żoną Anną napisali i wydali dwie książki: „Podróż z biletem szczęścia” (2014) i „Z trzynastego piętra. Szkice nowojorskie” (2017). Przez kilka lat jego ilustracje zamieszczał polonijny tygodnik „Kurier Plus”, zaś felietony: miesięcznik „Przegląd Kolbuszowski” i magazyn „Radostowa”.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego otrzymał Polski Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. W uznaniu osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, popularyzacji sztuki polskiej i działalności charytatywnej Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce przyznał mu Ignacy Paderewski Arts and Music Medal.
źródło: Wydział Artystyczny UMCS