Konkurs „Typhlo&Tactus Competition”

      Od około trzydziestu lat organizowany jest międzynarodowy konkurs na książkę dotykową dla niewidomych „Typhlo&Tactus Competition”. Konkurs jest niezwykle prestiżowy, ma charakter biennale i do tej pory był organizowany w różnych miejscach w Europie (Belgia, Francja Włochy, Holandia).

      Od wielu lat Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego bierze w nim czynny udział. Prace studentów wykonane w ramach przedmiotu Arteterapia, a także projektu artystycznego ,,Sztuka a percepcja dotykowa”, zakwalifikowały się wielokrotnie do ścisłegofinału konkursu „Typhlo&Tactus” (np. w 2009 r. na pięć miejsc przeznaczonych dla uczestników z Polski, zakwalifikowano aż cztery prace studentów Wydziału Artystycznego UMCS: Marka Brzezińskiego, Pauli Jezior, Moniki Martys i Karoliny Radajewskiej; w 2015 r. do finału weszły propozycje Anastazji Grigoriewej i Huberta Piątkowskiego. W kategorii "Mój faworyt" spośród książek uczestniczących w konkursie, propozycja Huberta Piątkowskiego „In the Beehive” została wyróżniona przez jury z Wielkiej Brytanii).          

      W 2024 r. po raz pierwszy konkurs będzie miał miejsce w Polsce, w Lublinie (w Galerii Labirynt). Wydział Artystyczny UMCS jest jednym ze współorganizatorów konkursu.

Link do strony: http://tactus.org/participate-in-the-competition/how-to-participate/?lang=en

 

    Aktualności

    Autor
    Aneta Gęba
    Data dodania
    20 marca 2023