Harmonogram

Stypendium Rozwojowe Santander | Akademia Przedsiębiorczości UMCS 2023

Opis i tematy poszczególnych webinarów:

I. Wprowadzenie do Akademii.

NAGŁE PRZYSPIESZENIE: HORYZONT ROZWOJU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI - 12 kwietnia 2023 r. (środa), godz. 18.00

Uroczyste rozpoczęcie:

prof. dr hab. Dorota Kołodyńska - Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wojciech Leśniewski - dyrektor Santander Universidades

Prowadzący:

dr. hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK – Profesorka Akademii Leona Koźminskiego, doktorka habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Prorektorka ds. Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2016 prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Aktualnie Research Fellow w American Institute for Economic Research. W 2021 rozpoczęła współpracę z Labour and Worklife Program na Harvardzie. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.

 

Webinar "NAGŁE PRZYSPIESZENIE: Horyzont rozwoju sztucznej inteligencji" to wirtualne wydarzenie, które skupia się na przyszłości rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Podczas webinaru zaprezentuje najnowsze osiągnięcia i trendy w tej dziedzinie oraz opowiem o tym, czego możemy się spodziewać po AI w ciągu najbliższej dekady. Skupię się zwłaszcza na obszarze przetwarzania obrazu i języka, w których to dziedzinach powstały najbardziej kompleksowe silniki AI, które już teraz transformują biznes. Opowiemy także o sztucznej inteligencji bez kodowania, czyli zanikaniu barier korzystania z AI

 

II. Cyberbezpieczeństwo - 20 kwietnia 2023 r., godz. 18.00

Prowadzący:

Małgorzata Kałach – dyrektor Departamentu Audytu Ryzyka Technologicznego, Cyberbezpieczeństwa i Procesów w Obszarze Audytu Wewnętrznego Santander Bank Polska. Absolwentka studiów magisterskich na kierunku inżynierii biomedycznej Politechniki Wrocławskiej, studiów podyplomowych w zakresie prawa bankowego na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kierunków: cyfrowa transformacja biznesu oraz data science i big data na Akademii Leona Koźmińskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami oraz projektami audytowymi z zakresu ryzyka technologicznego oraz cyberbezpieczeństwa. Od 3 lat odpowiada również za dostarczanie rozwiązań technologicznych w celu digitalizacji i automatyzacji pracy, w tym również efektywne wykorzystanie danych poprzez budowę m.in. modeli Machine Learning.

 

Tomasz Szułczyński - starszy menadżer audytu w Departamencie Audytu Ryzyka Technologicznego, Cyberbezpieczeństwa i Procesów w Obszarze Audytu Wewnętrznego Santander Bank Polska. Absolwent studiów magisterskich na kierunku inżynieria oprogramowania Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz studiów podyplomowych: MBA na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz „future technologies” w Szkole Głównej Handlowej. Posiada międzynarodowe certyfikaty w zakresie audytu IT (CISA, CRISC) oraz cyberbezpieczeństwa (OSCP, OSWP, CEH). Związany jest z Santander Bank Polska od 1999 roku. Początkowo pracował jako administrator IT w jednym z oddziałów Banku, a od 2000 r. pracuje w Obszarze Audytu Wewnętrznego, gdzie na przestrzeni lat awansował do stanowiska menadżerskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów audytowych z zakresu ryzyka technologicznego oraz cyberbezpieczeństwa.

 

PODCZAS SPOTKANIA DOWIESZ SIĘ O: podstawowych pojęciach z zakresu cyberbezpieczeństwa, metodach działania cyberprzestępców, oraz sposobach ochrony firm i osób fizycznych przed cyberatakami oraz sposobach audytowania zagadnień związanych z zarządzaniem cyberbezpieczeństwem. Uczestnictwo w wykładzie nie wymaga wiedzy technologicznej, każdy może wziąć w nim udział.

 

III. Kosmos: nowa granica biotechnologii? – 27 kwietnia 2023 r., godz. 18.00

Prowadząca:

Adriana Błachowicz Phd, MBA – pracuje w Laboratorium Napędu Odrzutowego, jednym z centrów NASA, gdzie zajmuje się ochroną planetarną, w tym: monitorowaniu ilości mikroorganizmów na powierzchni statków kosmicznych jak również badaniu jak mikroorganizmy (bakterie i pleśnie) przystosowują się do środowiska panującego w przestrzeni kosmicznej. Wzięła udział w projekcie Sensoria. Można żartobliwie powiedzieć, że był to projekt "nie z tej ziemi", podczas misji analogowej symulującej pobyt na Marsie. Misja ta odbyła się w 2020 roku na zboczach wulkanu Mauna Loa, którego warunki środowiskowego uważane są za zbliżone do tych na Marsie. Pracuje także w startupie kosmicznym, gdzie jest odpowiedzialna za stworzenie i wprowadzenie działu R&D, którego celem jest obniżenie kosztu i zniesienie bariery dostępu dla klientów, którzy chcą przeprowadzać eksperymenty na orbicie Ziemskiej lub podczas lotu parabolicznego. W wolnym czasie ćwiczy język hiszpański i uczy się języka włoskiego!

W czasie webinaru opowiem:

  • jak zaczęła się moja przygoda z badaniami kosmicznymi,
  • co się bada w kosmosie i dlaczego warto inwestować w takie badania,
  • o najnowszych trendach i komercjalizacji badań w przestrzeni kosmicznej.

 

IV. BIG DATA technologies: Spark vs. Snowflake – 11 maja 2023 r., godz. 18.00

Prowadzący:

Michał Maculewicz PwC – Jestem absolwentem Metod Ilościowych w Szkole Głównej Handlowej (licencjat) oraz Big Data Analysis na Akademii Leona Koźmińskiego (magister). Idąc na studia, nie wiedziałem jeszcze co dokładnie chcę robić w życiu zawodowym, a wybór SGH był podyktowany moim głębokim zainteresowaniem ekonomią i gospodarką. Moja przygoda z Data Science oraz programowaniem zaczęła się właśnie na licencjacie na zajęciach z ekonometrii, gdzie miałem okazję zbudować swoje pierwsze, oczywiście bardzo proste, modele. Był to też moment kiedy hasła takie jak Big Data, Machine Learning czy AI zaczęły bardzo mocno przebijać się publicznie i stało się dla mnie jasne, że jest to obszar, w którym chcę się rozwijać i który sprawia mi przyjemność. Po kilku stażach oraz blisko 1,5 rocznej pracy jako Data Analyst trafiłem w marcu 2022 do PwC jako Data Scientist, gdzie mam okazję pracować w technologiach takich jak python, spark czy snowflake, jednocześnie wciąż poszerzając swoje kompetencje.

 

V. Podstawy Machine Learning i jego zastosowania w biznesie – 18 maja 2023 r., godz. 18.00

Prowadzący:

- Bartosz Stucke, Sii – Jestem inżynierem ds. uczenia maszynowego. Aktualnie pracuję w Sii oraz SpicyMobile. Zajmuję się usprawnianiem procesów (w działach rekrutacji, sprzedaży, finansów itd.) z wykorzystaniem systemów sztucznej inteligencji. Wśród projektów, nad którymi pracowałem można wymienić: 

- system optymalizacji kosztów (licytowanych stawek) w aukcjach czasu rzeczywistego

- model przewidujący sprzedaż sprzętu medycznego w poszczególnych rejonach świata

- model określający profil kandydata na podstawie informacji zawartych w CV

- system rekomendacji pracowników pod oferty pracy

- model przewidujący prawdopodobieństwa odejścia pracowników

 

VI. Kompetencje przyszłości: Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy?– 25 maja 2023 r., godz. 18.00

Prowadzący:

dr Kamil Filipek, UMCS - Data scientist, socjolog. Kieruje Centrum Sztucznej Inteligencji i Modelowania Komputerowego UMCS. Wdraża rozwiązania oparte na metodach sztucznej inteligencji w obszarze przetwarzania języka naturalnego (NLP) w polskich oraz zagranicznych firmach technologicznych. Kierownik projektów badawczych finansowanych ze źródeł NCN oraz POIR. Autor publikacji w prestiżowych czasopismach krajowych oraz zagranicznych. Współorganizator spotkań branży IT Data Science Lublin. Więcej: https://www.umcs.pl/pl/addres-book-employee,9828,pl.html

 

PODCZAS SPOTKANIA DOWIESZ SIĘ O:

Sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na zmiany zachodzące na rynku pracy. Do niedawna zakładano, że algorytmizacja, automatyzacja, robotyzacja dotknie pracowników o niskich i średnich kwalifikacjach zatrudnionych w takich sektorach jak produkcja, transport czy rolnictwo. Postęp w obszarze metod sztucznej inteligencji (np. modele GPT3) sprawił jednak, że zmiany nie ominą specjalistów wykonujących prace kreatywne, nieszablonowe. Już dzisiaj sztuczna inteligencja z powodzeniem zastępuje tłumaczy, copywriterów, prawników, ale wielkie zmiany w strukturze społeczno-zawodowej dopiero nastąpią.

Celem webinarium jest rekonstrukcja wybranych procesów, które mają znaczący wpływ na strukturę popytu na rynku pracy. W oparciu o wyniki badań własnych omówione zostaną najważniejsze zmiany w strukturze kompetencji oraz zawodów, a także ukazane możliwe ścieżki rozwoju dla obecnych i przyszłych pracowników.

 

related

Możesz się też zapisać korzystając z poniższego kodu QR:

related