Hejt w sieci | Animacje | Bądź bezpieczny w sieci z UMCS

Według słownika języka polskiego, hejt „jest to obraźliwy i zwykle agresywny komentarz internetowy lub mówienie w sposób wrogi i agresywny na jakiś temat lub o jakiejś osobie”.

Hejt towarzyszy nam codziennie w chwilach przeglądania witryn internetowych, poszukiwania informacji czy udziału w dyskusjach toczących się w sieci. Niekiedy możemy paść ofiarą tego zachowania zupełnie przypadkiem, po drugiej stronie ekranu trafiając na kogoś, dla kogo nasza wypowiedź jest zapalnikiem do rozpoczęcia obrażania, poniżania, a w ekstremalnych przypadkach osoba hejtujaca może posuwać się nawet do gróźb karalnych.

Wówczas musimy zachować szczególną ostrożność i rozwagę, a sprawę natychmiast zgłosić administratorowi danej witryny czy portalu. A w sytuacjach, gdy czujemy się zagrożeni, powinniśmy zgłosić sprawę na policję. Niestety czasami zdarza się, że hejt internetowy jest blisko związany z wrogim nastawieniem w realnym otoczeniu. Dzieje się tak, w chwilach gdy osobą hejtująca jest ktoś nam znamy.

Hejt jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, doprowadzającym niekiedy do tragicznych konsekwencji. Jednak pamiętajmy, że w sieci nikt nie jest anonimowy i czasami sytuacje wydające się nam tymi bez wyjścia, wymagają wsparcia z zewnątrz, by zostać pomyślnie rozwiązane.

Zapraszamy na kolejną animację instruktażową, powiązaną tym razem ze zjawiskiem hejtu. 

Materiał został zrealizowany jako element projektu „Bądź bezpieczny w sieci z UMCS”, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu", dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki, odpowiadającemu na potrzeby ukazania odpowiednich środków i metod, pozwalających uniknąć niepożądanych działań ze strony cyberprzestępców.

Przygotowane materiały zostały opracowane we współpracy Centrum Promocji UMCS z dr Iloną Dąbrowską, z Katedry Dziennikarstwa w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

 

    Animacje popularnonaukowe

    Data dodania
    2 czerwca 2022