Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Współczesny Internet daje nam niemal nieskończone możliwości pozyskiwania informacji, wymiany treści, budowania relacji czy po prostu rozrywki. Korzystanie z niego może jednak generować zagrożenia. Aby dowiedzieć się jak uchronić siebie i swoich bliskich od zjawiska cyberprzestępczości, zapraszamy do obejrzenia na animacji instruktażowej, rozpoczynającej cykl materiałów poświęconych bezpieczeństwu w sieci.
Często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń czekających na nas w globalnej sieci internetowej. Przestępstwa popełniane w przestrzeni wirtualnej są obecnie zjawiskiem o bardzo silnym oddziaływaniu. Na przestrzeni ostatnich lat proceder ten stał się dużo większym zagrożeniem niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to spowodowane zwiększeniem ilości posiadanego i obsługiwanego sprzętu, typu: laptopy, telefony czy tablety. Jak również możliwościami, jakie są nam ofertowane jako ułatwienia prowadzenia firmy, sfinalizowania procesów bankowych, zakupów czy komunikacji w pracy i poza nią. Niestety to, co w życiu przeciętnego człowieka jest codziennością, stwarza także środowisko do działania cybernetycznego świata przestępczego.
Ten dochodowy biznes, możemy podzielić na różne kategorie. Jednak najbardziej powszechne do rozróżnienia będą przestępstwa jednorazowe, jak np.: instalacja wirusa na naszym komputerze, który poprzez swoje działanie wykrada wszelkie dane osobowe jak posiadamy. Lub przestępstwa regularne, do których można zaliczyć nękanie w sieci, wyłudzanie pieniędzy, dystrybucja pornografii dziecięcej czy organizacja ataków terrorystycznych. Każde z nich jest równie niebezpieczne i generuje zarówno stres, jak i koszty finansowe.
Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy mogli ochronić sobie i swoich najbliższych. Służą do tego między innymi hasła, składające się z kombinacji znaków, liter oraz cyfr. Jak również programy ochronne, z jakich możemy korzystać w czasie pracy przy komputerze, czy też na telefonie i tablecie. Pośród szeregu metod, jakie są polecane, by przeciwdziałać cyber-zagrożeniom, możemy znaleźć kilka bardzo prostych kroków. Takich jak: unikanie pobierania plików z nieznanych źródeł, klikania w linki otrzymywane za pośrednictwem poczty elektronicznej czy też unikanie udostępniania swoich haseł oraz danych osobowych.
Wspomniane metody ochrony zostaną szczegółowo zaprezentowane w czasie emisji pięciu animacji instruktażowych, stworzonych z myślą o osobach z grup najbardziej zagrożonych przestępczością w sieci, czyli o młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych, studentach oraz osobach zaliczanych do grupy seniorów.
W czasie kilkuminutowych materiałów, oglądający będą mieli szansę, by poznać skuteczne metody walki z zagrożeniami, jakie są spotykane w czasie korzystania z Internetu.
Pierwsza z animacji powstałych jako element realizacji projektu „Bądź bezpieczny w sieci z UMCS”, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu", dofinansowanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki, odpowiada na potrzeby ukazania odpowiednich środków i metod, pozwalających uniknąć niepożądanych działań ze strony cyberprzestępców.
Przygotowane materiały zostały opracowane we współpracy Centrum Promocji UMCS z dr Iloną Dąbrowską, z Katedry Dziennikarstwa w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS.