Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz Wydawnictwo Norbertinum
zapraszają na promocję książki i wieczór wspomnień poświęcony
Ks. Prałatowi Janowi Poddębniakowi
15 kwietnia (czwartek) 2021 r., godz. 17.00
Wydarzenie odbędzie się wyłącznie w trybie online, bez udziału publiczności.
Spotkanie będzie transmitowane na wbp.lublin.pl oraz Facebooku (otwartym) Biblioteki
Opublikowaną przez Wydawnictwo Norbertinum książkę „Wierny Syn Ojczyzny naszej. Ksiądz Prałat Jan Poddębniak (1907- 1994)” oraz sylwetkę Ks. Prałata Jana Poddębniaka przedstawią: dr hab. Anna Łosowska – autorka książki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), prof. dr hab. Janusz Wrona (UMCS), Tadeusz Sławecki (Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie) oraz zaproszeni Goście, którzy znali osobiście ks. Jana Poddębniaka bądź dokumentowali jego życie i dzieło.
Ks. Prałat Jan Poddębniak był przed wojną wikariuszem w Gościeradowie, Niedrzwicy Kościelnej i Chełmie. W czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję kanclerza Kurii Lubelskiej, stając się jednym z najbliższych współpracowników internowanego w Nowym Sączu biskupa lubelskiego Mariana Leona Fulmana. Angażował się we wszechstronną pomoc potrzebującym; uratował m.in. dwie żydowskie dziewczyny, Sarę i Leę Bass, za co otrzymał Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Po zakończeniu wojny, jako proboszcz parafii w Niedrzwicy Kościelnej, za krytykę ustroju komunistycznego stał się obiektem inwigilacji i prześladowania przez organa bezpieczeństwa. Wskutek nacisku władz administracyjnych został przeniesiony do odległej parafii Czemierniki, w której pracował aż do śmierci. Był gorliwym i charyzmatycznym duszpasterzem, o wielkim autorytecie wśród kapłanów i wiernych, człowiekiem czułym na ludzką krzywdę, świetnym gospodarzem i wielkim patriotą. Znany z ciętego języka i odwagi cywilnej, zapisał się trwale w dziejach diecezji jako kapłan niezłomny w trudnych dla Kościoła czasach komunistycznych.
Źródło: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie