Święto Drzewa - zadbajmy razem o naszą planetę

11 października na pl. Wolności został posadzony Dąb Stulecia III LO im. Unii Lubelskiej. Wydarzenie to symbolicznie wpisało się w tegoroczne obchody Święta Drzewa i wspólną akcję sadzenia drzew, której inicjatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie oraz szkołami partnerskimi z całego województwa lubelskiego.

W uroczystości udział wzięli prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS, Zygmunt Byra, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin oraz Anna Suszyna, wieloletnia dyrektor III LO i prezes Stowarzyszenia Unia Absolwentów.

– Akcja sadzenia drzew wpisuje się doskonale w Święto Drzewa, które wczoraj zainaugurowaliśmy i które będzie kontynuowane, bo inicjatywa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, realizowana wspólnie z Lasami Państwowymi i szkołami partnerskimi to akcja, która trwać będzie również w kolejnych tygodniach – zapowiedział prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, Rektor UMCS.

– Ta okoliczność symbolicznego posadzenia drzewa przed budynkiem III LO im. Unii Lubelskiej ma dziś podwójne znaczenie. Wpisuje się w święto szkoły - 100-lecie istnienia III LO, liceum ważnego, renomowanego, uznanego w skali nie tylko miasta, ale i regionu. To doskonała okoliczność, aby przekazać na ręce dyrektora, całej społeczności liceum i młodzieży szkolnej, życzenia dalszych sukcesów, dalszych starań o jak najlepsze wyniki z nadzieją również na to, że absolwenci tej szkoły będą zasilali lubelskie uczelnie publiczne, w tym UMCS w Lublinie – dodał Rektor UMCS i przekazał dyrektorowi III LO w Lublinie okolicznościowy list gratulacyjny wraz z symbolicznymi podarunkami dotyczącymi uniwersytetu.

– III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie jest szkołą partnerską UMCS, z czego jesteśmy bardzo dumni – podkreślał Grzegorz Lech, dyrektor III LO w Lublinie. Podczas uroczystego zasadzenia Dębu Stulecia Unii symbolicznie została złożona Kapsuła Czasu. – W kapsule pamięci znalazła się historia i hymn naszej szkoły, a także listy obecnych pierwszoklasistów napisane do koleżanek i kolegów, którzy, mam nadzieję, będą chodzili do nas za 100 lat – wyjaśnił dyrektor III LO.

Zainaugurowana w poniedziałek akcja sadzenia drzew, której inicjatorem jest Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS, wpisuje się w działania popularyzacji postaw ekologicznych wśród młodzieży. W całym przedsięwzięciu bierze udział 15 szkół partnerskich, na których terenach posadzonych zostanie łącznie 40 dębów szypułkowych.

– Każde drzewo posadzone w mieście, szczególnie poza lasami, to dodatkowa produkcja tlenu i pobór dwutlenku węgla – zaznaczył Zygmunt Byra, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.- Dzięki takim akcjom możemy podkreślić Święto Drzewa, ale też przypomnieć o roli drzew w przyrodzie. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie z przyjemnością przyłączyła się i weszła w porozumienie z UMCS, przekazując sadzonki na potrzeby szkół w ramach tej akcji – podkreślała Anna Sternik, rzeczniczka prasowa RDLP w Lublinie.

Lista szkół biorących udział w akcji:
 • III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie
 • IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
 • Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie
 • V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie
 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Niemcach
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach
 • I Liceum Ogólnokształcące im. J. Zamoyskiego w Zamościu
 • I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiegio w Świdniku
 • Zespół Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie
 • Zespół Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie
 • I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie
 • I Liceum Ogólnokształcące im. ONZ w Biłgoraju
 • Zespół Szkół w Poniatowej

Fot. Bartosz Proll

  Aktualności

  Data dodania
  11 października 2021