Świeć przykładem – bądź widoczny!

1 października 2021 r. policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.

Jesienią i zimą dzień jest krótszy, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na nieoświetlonej drodze pieszy, który ma na sobie ubrania w ciemnych kolorach, jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Zobacz spot przygotowany z udziałem kabaretu "Ani Mru Mru" oraz szczypiornistek MKS Lublin:

Bycie bezpiecznym równa się byciu widocznym!

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków, tj. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Noś odblaski – nie gadżety!

Przy zakupie odblasku zwróć uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 

Bądź widoczny – nie zasłaniaj!

Sprawdź, czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte, np. przez szalik, torbę czy plecak.

Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!

Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.

Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!

Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.

Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.

Idąc poboczem lub jezdnią, idź lewą stroną drogi.

Zachowaj szczególną ostrożność, przechodząc przez jezdnię.


Źródło: policja.pl

    Aktualności

    Autor
    Redakcja UMCS
    Data dodania
    15 października 2021