Pierwsze zawody paintballowe Akademickich Mistrzostw Wojewódzkich

W minionym tygodniu odbyły się pierwsze w skali kraju zawody paintballowe w ramach Akademickich Mistrzostw Wojewódzkich. Imprezę zorganizował KU AZS UMCS Lublin!

Do rywalizacji w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego stanęły cztery ekipy. O zwycięstwo biły się drużyny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Politechniki Lubelskiej oraz Uniwersytetu Medycznego. Walka była bardzo emocjonująca, a zawodnicy zostawili na placu boju wiele potu. Najlepsi okazali się reprezentanci Uniwersytetu Medycznego, którzy tym samym przeszli do historii jako pierwsi zwycięzcy tej konkurencji na AMWL-ach. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, a podium uzupełnili przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak to w rywalizacji bywa ktoś musiał także zamknąć stawkę. Mimo ambitnej walki czwarta pozycja przypadła Politechnice Lubelskiej.

W pierwszej rundzie AMWL wzięło udział cztery drużyny, ale zainteresowanie było o wiele większe. Z przyczyn losowych nie wystartowały drużyny z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie. Jest moda na paintball, na co wskazują cotygodniowe pełne listy zajęć prowadzonych w ramach Budżetu Obywatelskiego. W poprzednim roku grupy liczyły nawet 30 osób, ale chętnych było o wiele więcej! Paintball jest sportem w pełnym znaczeniu tego słowa. To gra zespołowa, która liczy sobie już ponad 60 lat. Prekursorami tej dyscypliny byli Amerykanie. Co ciekawe, pierwszy w historii turniej rozgrywany scenariuszem "capture the flag" czyli o zdobycie flagi znajdującej się w bazie drużyny przeciwnej, rozstrzygnął się bez oddania ani jednego strzału. Paintball to naprawdę wymagająca dyscyplina, w której liczy się nie tylko wysoka sprawności fizyczna, ale również umiejętność przygotowania odpowiedniej taktyki. Oprócz czołgania czy biegania, bardzo ważna jest komunikacja, realizacja założeń taktycznych, spostrzegawczość, a przede wszystkim umiejętność szybkiego podejmowania decyzjimówi sekretarz KU AZS UMCS Lublin, Rafał Walczyk.

Paintball dopiero raczkuje na arenie sportów akademickich. Te zawody były pierwszymi, które zostały zorganizowane w ramach Akademickich Mistrzostw Wojewódzkich. Być może KU AZS UMCS Lublin rozpoczął nowy etap w rozwoju paintballa.

W przyszłości oczywiście planujemy rozwijać paintball w środowisku akademickim. Już dziś mogę powiedzieć, że chcemy rozegrać kolejne dwie rundy Pucharu AMWL. Mam również nadzieje, że zajęcia z paintballa będą kontynuowane w ramach projektu Aktywny Uczeń w roku 2018. W drugim semestrze trwającego roku akademickiego, zamierzamy uruchomić na naszym Uniwersytecie sekcję paintballową, w ramach której będzie można zaliczyć obowiązkowe zajęcia z Wychowania Fizycznego. Nie ukrywamy, że organizacja Pucharu AMWL to pierwszy krok do wdrożenia paintballa w ogólnopolskie środowisko akademickie. W przyszłości chcemy zorganizować Puchar Zarządu Głównego właśnie w tej dyscyplinie, a być może nawet Akademickie Mistrzostwa Polski - opowiada o przyszłośći Rafał Walczyk.

 

Klub Uczelniany AZS UMCS Lublin jest także organizatorem bezpłatnych rozgrywek Akademickiej Ligi Paintballowej. Są one finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin na rok 2017 w ramach projektu “Sport dla każdego”.

Na pewno podejmiemy starania, aby kontynuować pomysł Amatorskiej Ligi Paintballowej, która zapewne ruszy w okresie wakacyjnym - komentuje Rafał Wlaczyk.

 

Autor: K.W.
azs.lublin.pl

    Aktualności

    Autor
    Redakcja AZS UMCS
    Data dodania
    6 grudnia 2017