Komunikat Lubelskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie

Lubelski Państwowy Inspektor Sanitarny w Lublinie w związku z zachorowaniami, spowodowanymi koronawirusem 2019-nCoV, które wystąpiły w ostatnich tygodniach w krajach Południowo-Wschodniej Azji, informuje, że na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie publikowane są aktualne informacje dotyczące profilaktyki oraz podjętych działań.

Państwowa Inspekcja Sanitarna w porozumieniu z innymi służbami, w tym strażą graniczną i służbami lotniskowymi, prowadzi monitoring osób przekraczających granicę Polski. Zgodnie z przyjętymi procedurami wszyscy przylatujący do Polski z Chin i innych krajów Azji poddawani są bieżącej weryfikacji pod kątem stanu zdrowia i wypełniają dokumenty pozwalające na ich lokalizację w ciągu najbliższych 2 tygodni.

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

W przypadku, kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:

 • wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera, w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
 • w samolocie - będzie miała pierwsza weryfikacja, czy podróżujący ma objawy choroby, np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zarażenia koronawirusem 2019-nCoV, nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka 38°C, kaszel, duszność, podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.


Źródło:

Lubelski Państwowy Inspektor Sanitarny w Lublinie
Irmina Nikiel

  Aktualności

  Autor
  Redakcja UMCS
  Data dodania
  30 stycznia 2020