Dzień Transplantacji - podziel się dobrem

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji, upamiętniający rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu nerki, którego dokonano w 1966 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. Z tej okazji na UMCS odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem”, podczas którego będzie można m.in. oddać krew*, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku oraz uzyskać informacje o możliwości pobrania narządów do przeszczepienia.

Wydarzenie odbędzie się w środę, 26 stycznia w godz. 9.00-14.00 w budynku Wydziału Ekonomicznego UMCS (parter).

Transplantologia odgrywa istotną rolę w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Niestety, świadomość społeczna dotycząca transplantacji stale wymaga prowadzenia działań informacyjnych, co udowadniają wyniki badań CBOS wskazujące na to, że aż 80% Polaków nigdy nie mówiło bliskim, jaka jest ich wola w kwestii oddania po śmierci narządów do przeszczepienia.

Chcąc przybliżyć tematykę transplantologii, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej wraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizują akcję pt. „Dzień Transplantacji – Podziel się dobrem”, podczas której będzie można oddać krew*, zapisać się do Rejestru Dawców Szpiku czy uzyskać informacje nt. pobrania narządów do przeszczepu.

Na chętnych będą czekali także wolontariusze z Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” oraz DKMS, którzy będą odpowiadali na pytania dotyczące przeszczepów narządów, oddania szpiku i komórek krwiotwórczych.

W celu zgłoszenia chęci oddania krwi prosimy o wypełnienie formularza.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania są 2 smartwatche wraz z pakietem gadżetów UMCS. Aby wygrać nagrody wystarczy wykonać zdjęcie będąc na wydarzeniu: oddając krew* bądź korzystając ze stoiska informacyjnego, a następnie udostępnić je w komentarzu pod postem na fanpage’u UMCS na Facebook’u (który zostanie opublikowany w dniu wydarzenia). Regulamin konkursu

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Formularz zgłoszenia chęci pobrania krwi – Dzień Transplantacji

W związku z obostrzeniami pandemicznymi, osoby chętne do oddania krwi podczas wydarzenia „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem” (26 stycznia 2022 r.) proszone są o wypełnienie poniższego formularza. Przesłanie go jest warunkiem pobrania krwi przez RCKiK w Lublinie, które odbędzie się 26 stycznia 2021 r. w krwiobusie (parking naprzeciwko Rektoratu UMCS). Udostępnione przez Państwa dane posłużą do stworzenia listy osób chętnych do oddania krwi podczas wydarzenia „Dzień Transplantacji - Podziel się dobrem” (26 stycznia 2022 r.), organizowanego przez UMCS oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Na podany adres e-mail otrzymają Państwo informację zwrotną potwierdzającą zapis oraz wyznaczoną godzinę, o której należy przybyć na miejsce.

W przypadku odwołania swojego zapisu uprzejmie prosimy o kontakt mailowy: nauka@mail.umcs.pl.

Przypominamy, że od 26 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy uprawniające honorowego krwiodawcę do 2 dni zwolnienia od pracy z powodu oddania krwi (lub jej składników) tzn. dzień, w którym oddano krew oraz następujący po nim.


Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Prywatność - Warunki

    Aktualności

    Data dodania
    24 stycznia 2022