Drużynowe Mistrzostwo Polski dla AZS UMCS

Ostatniego dnia zmagań podczas Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu padło najwięcej rekordów Polski seniorów. W historii na stałe zapisała się żabkarka Dominika Sztandera, która poprawiła rezultat jeszcze z 2005 roku. Poznaliśmy też wszystkich pływaków, którzy będą reprezentować biało-czerwone barwy na międzynarodowych zawodach. Klub AZS UMCS Lublin został drużynowym Mistrzem Polski.

Dominika Sztandera po raz kolejny pokazała, że będzie stanowić o przyszłości polskiej „żabki”. Reprezentantka Juvenii Wrocław popisała się nie lada wyczynem – pobiła 12-letni rekord Beaty Kamińskiej na 100 metrów stylem klasycznym. Jako pierwsza zawodniczka w historii polskiego pływania zeszła poniżej granicy 1:08.00 – uzyskała czas 1:07.92.

- Na początku zawodów było tak średnio, ale z dnia na dzień było coraz lepiej i po tym jak zrobiłam minimum na 50 metrów, to stres ze mnie zszedł. Od dłuższego czasu brakowało mi takiego czerpania przyjemności z tego, co się robi, takiego bawienia się tym. Teraz nie było spięcia „muszę to zrobić”, tylko po prostu na luzie podeszłam do tego i się udało – tłumaczyła nowa rekordzistka Polski na 100 metrów „żabką” Dominika Sztandera.

Pozostałe dwa rekordy Polski seniorów padły łupem dwóch sztafet startujących na 4x100 zmiennym – pań z Juvenii Wrocław (Alicja Tchórz, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz) oraz panów z AZS AWF Katowice (Tomasz Polewka, Michał Poprawa, Mikołaj Machnik, Rafał Bugdol). Warto dodać, że drugą lokatę w rywalizacji kobiet zajęły akademiczki z Lublina – Ludwika Szynal, Wiktoria Samuła, Wiktoria Czarnecka i Ewa Osiniak.

Pływacy AZS UMCS mogą mówić o dużym sukcesie także w zmaganiach drużynowych. Lublinianie jako jedna z dwóch ekip przekroczyli próg 1000 punktów i zajęli 1. miejsce, wyprzedzając AZS AWF Katowice i Juvenię Wrocław. Gospodarze zdobyli 5 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale.

Dużo emocji w niedzielę na pewno wzbudził wyścig kraulistów na 100 metrów. Najlepszy czas w porannych eliminacjach zanotował Konrad Czerniak. Pokonał dwie długości basenu w czasie 49.85. Drugiego Kacpra Majchrzaka pokonał o zaledwie 4 setne sekundy (49.89). Z trzecim czasem do finału zakwalifikował się Jan Świtkowski (49.94).

- Na pewno jest lekka zadyszka, bo ciężko jest przepłynąć eliminacje tak, żeby nic nie poczuć, ale mam jeszcze rezerwy, które uruchomię w finale i tam już będzie pełen gaz. Będę chciał poprawić rekord życiowy. W ubiegłym roku udało mi się złamać 49 sekund, więc jest apetyt na to, żeby pływać jeszcze szybciej, może pomału myśleć o rekordzie Polski Konrada Czerniaka (48.22 – dop. red.). Będę walczył przede wszystkim o czas, medale to drugoplanowa rzecz – mówił po eliminacjach Kacper Majchrzak.

Puławianin nie wystąpił jednak w finale. Chwilę później czekał go start na 50 metrów motylkiem. Złoty medal zgarnął więc Kacper Majchrzak, który przez cały czas czuł na plecach oddech Jana Świtkowskiego. Zawodnik Warty Poznań dopłynął do ściany w czasie 48.67 i miał 26 setnych sekundy przewagi. Razem ze swoim rywalem z AZS UMCS Lublin wypełnił minimum na Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. W rywalizacji pań triumfowała za to Joanna Cieślak z Warty Poznań.

- Zaskoczyłem sam siebie. Bardzo dobre występy w granicach rekordów życiowych. Dużo osób pływało bardzo szybko, sporo osób zrobiło minima na Mistrzostwa Świata, także myślę, ze można zaliczyć te mistrzostwa do udanych – podsumował Jan Świtkowski, który na Aqua Lublin wywalczył 4 medale, z czego 3 z najcenniejszego kruszcu.

Nowym rekordem Polski zapachniało także w rywalizacji panów na 100 metrów stylem klasycznym. Zgodnie z przewidywaniami wygrał faworyt Marcin Stolarski z Warty Poznań. Do wyrównania najlepszego wyniku w Polsce zabrakło mu 9 setnych sekundy (1:00.33). Na osłodę pozostaje mu jednak bilet na Węgry.

O minimum do Budapesztu marzyła również Anna Dowgiert. Dzisiaj była najszybsza w eliminacjach na 50 metrów stylem motylkowym (26.60). Taki czas dał jej pewny występ na Uniwersjadzie.

- Nie jestem w najlepszej dyspozycji, wczorajsza setka delfinem to pokazała, ostatnia pięćdziesiątka kraulem też. Dzisiejszy finał jest moją ostatnią szansą na minimum (na MŚ w Budapeszcie – dop. red.), więc to będzie trochę walka nerwów, walka z własnym ciałem i głową. Rano było przyzwoicie, ale to nie jest jeszcze ten czas, który mnie zadowoli. Kiedy patrzyłam we wrześniu na to minimum do Budapesztu, to wydawało mi się, że gdyby nawet urwało mi rękę w jakiejś katastrofie, to bym to popłynęła, teraz jednak ta dyspozycja nie jest najlepsza – przyznała przedstawicielka Warty Poznań.

Jak się okazało, te obawy były jak najbardziej uzasadnione. Anna Dowgiert nie tylko przegrała wyścig finałowy z Aleksandrą Urbańczyk, ale też pożegnała się z marzeniami o wyjeździe do Budapesztu. Triumfatorka z czasem 26.10 wypełniła minimum, a zawodniczce poznańskiej Warty do szczęścia zabrakło zaledwie 8 setnych sekundy.

Więcej powodów do zadowolenia miał Konrad Czerniak, który także płynął dzisiaj na 50 motylkiem. Zawodnik AZS UMCS już w eliminacjach, czasem 23.61 zapewnił sobie przepustkę na węgierski czempionat, a przy okazji także na Uniwersjadę. W finale potwierdził tylko, że należy mu się złoty medal. Co ciekawe, jedyny na tegorocznej imprezie.

- Na pewno spodziewałem się troszkę lepszych rezultatów. Ciężko było przewidzieć kto zdobędzie medale. Myślę, że jest OK. Minima są, co dla mnie było najważniejsze. Zawsze mogło być lepiej, ale też mogło być gorzej – przyznał reprezentant gospodarzy.

Miłym akcentem na zakończenie porannej sesji był występ młodej pływaczki z Łodzi – Aleksandry Knop. Zaledwie 14-letnia zawodniczka bardzo dobrze zaprezentowała się w wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym. Jak przyznała, na tym dystansie był to jej pierwszy start, ale zakończony dużym sukcesem. Knop o 25 sekund poprawiła dotychczasowy rekord Polski juniorek 14-letnich. Od dzisiaj wynosi on 17:27.17. Taki wynik dał jej 6. miejsce, a zwyciężczynią została jej koleżanka klubowa Paulina Piechota.

Kolejny dobry występ zaliczył także Wojciech Wojdak. Aktualny rekordzista Polski na 800 metrów dowolnym nie płynął może w tempie na rekord kraju, ale i tak wywalczył złoty medal w tej konkurencji oraz przepustkę na Węgry.


Minima kwalifikacyjne – 4. dzień:

 • Konrad Czerniak – 100 metrów dowolnym (49.85) – Uniwersjada w Tajpej
 • Kacper Majchrzak – 100 metrów dowolnym (48.67) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Jan Świtkowski – 100 metrów dowolnym (48.93) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Bartosz Piszczorowicz– 100 metrów dowolnym (49.50) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Kacper Stokowski – 100 metrów dowolnym (50.03) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Jakub Kraska – 100 metrów dowolnym (49.86) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi, Mistrzostwa Świata Juniorów w Indianapolis
 • Karol Ostrowski – 100 metrów dowolnym (50.03) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Rafał Kusto – 100 metrów klasycznym (1:02.45) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Anna Dowgiert – 50 metrów motylkiem (26.57) – Uniwersjada w Tajpej
 • Paweł Juraszek – 100 metrów dowolnym (49.56) – Uniwersjada w Tajpej
 • Jan Hołub – 100 metrów dowolnym (49.75) – Uniwersjada w Tajpej
 • Paweł Sendyk – 100 metrów dowolnym (49.89) – Uniwersjada w Tajpej
 • Rafał Bugdol – 100 metrów dowolnym (49.92) – Uniwersjada w Tajpej
 • Mateusz Wysoczyński – 100 metrów dowolnym (49.92) – Uniwersjada w Tajpej
 • Dominika Sztandera – 100 metrów klasycznym (1:07.92) – Uniwersjada w Tajpej
 • Weronika Hallmann – 100 metrów klasycznym (1:09.89) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Paulina Uryga – 100 metrów klasycznym (1:10.19) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Alexandra Iwanowska – 100 metrów klasycznym (1:10.19) – Mistrzostwa Europy Juniorów w Netanyi
 • Marcin Stolarski – 100 metrów klasycznym (1:00.33) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie
 • Aleksandra Urbańczyk – 50 metrów motylkiem (26.10) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Konrad Czerniak – 50 metrów motylkiem (23.56) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Michał Chudy – 50 metrów motylkiem (23.83) – Uniwersjada w Tajpej
 • Wojciech Wojdak – 800 metrów dowolnym (7:52.13) – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie, Uniwersjada w Tajpej
 • Filip Zaborowski – 800 metrów dowolnym (7:56.09) – Uniwersjada w Tajpej
 • Antoni Kałużyński – 800 metrów dowolnym (8:06.38) – Uniwersjada w Tajpej

KN/KK

  Aktualności

  Autor
  Redakcja AZS UMCS
  Data dodania
  22 maja 2017