Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl po raz dwunasty ogłaszają plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. To pierwszy taki plebiscyt w kraju, którego laureatów wyłaniają jurorzy oraz internauci. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 do 31 marca 2019 r.
Trwa pierwszy etap, w którym osoby prywatne, instytucje, organizacje, ośrodki kultury zgłaszają projekty w trzech kategoriach:
Aby zgłosić wydarzenie, należy wejść na stronę Plebiscytu: www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z Regulaminem i wejść w zakładkę „Zgłoś projekt”. Każda osoba ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii.
W drugim etapie, spośród wszystkich zgłoszeń, jurorzy wybierają finałową piętnastkę, która zostaje umieszczona na stronie internetowej plebiscytu i poprzez nią internauci wskazują swoje typy.
Jak co roku plebiscyt zakończy uroczysta gala w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, gdzie nastąpi ogłoszenie wyników. Podczas gali najpierw zaprezentowane zostaną krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie zostaną ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, którym przedstawiciele organizatorów wręczą efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostała dwunastka otrzyma dyplomy i nagrody książkowe.
Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W poprzednich latach było coraz więcej zgłoszeń z zagranicznych ośrodków polonijnych, m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Wydarzenie angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.
Prezentacja laureatów z poprzedniej edycji »
Harmonogram:
Laureaci poprzednich edycji:
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)
Partnerzy: historia.org.pl, Biblioteka Narodowa
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Kultura, Sieci, wSieci Historii
Źródło: Biuro Prasowe Muzeum Historii Polski