Karykatury L. Jeśmanowicza w Archiwum UMCS

W czerwcu 2010 r. sfinalizowano zakup grafik-karykatur autorstwa b. profesora UMCS, Leona Jeśmanowicza.

Nieżyjący od dwudziestu lat matematyk był zatrudniony w naszej Uczelni w latach 1945-1946. Warunki materialne zmusiły go do wyjazdu z Lublina do Torunia, gdzie powstająca nowa uczelnia oferowała kadrze profesorskiej nie tylko pracę, ale też godziwe mieszkania. Opuszczając nasz uniwersytet, zabrał ze sobą jego cząstkę w postaci uwiecznionych przez siebie ludzi i sytuacji.

Wszystkie rysunki (15) powstały we wrześniu 1946 r. i do dzisiaj pozostawały w rodzinie Jeśmanowiczów, tworząc w salonie rodzinnym swoistą galerię sztuki. Przez wiele lat po śmierci ich twórcy opiekowała się nimi żona, a następnie syn Rościsław (urodzony zresztą w Lublinie) z żoną Darią. Chociaż zatrzymani w rysunkach ludzie oraz konkretne sceny z życia UMCS niewiele już mówiły spadkobiercom, to przez pamięć dla wspomnień Ojca nadal zajmowały honorowe miejsce na ścianie salonu.

Dziś wróciły do Lublina, do ludzi, miejsc i sytuacji, które były inspiracją dla ich Twórcy. Na 15 rysunkach uwieczniono ponad 70 osób, od rektora H. Raabego, „budującego” UMCS wraz z sekretarzem T. Dowjatem, poprzez kadrę profesorką, średni personel naukowy i administracyjny Uczelni, do obsługi (kierowca, woźny) włącznie. Przedstawiają niektóre wydarzenia uczelniane, na przykład starania o księgozbiór naukowy (karykatura: Jego ekscelencja Gajek jedzie do Szczecina), zmiana dziekana na Wydziale (karykatura: Metamorfozy na Wydziale Rolnym), sesja egzaminacyjna (karykatura: Zamęczanie studentów na Wydziale Rolnym), powstawanie organizacji studenckich (karykatura: Werbowanie członków do kaczego klubu), wreszcie niektóre przedsięwzięcia naukowe (karykatura: Badania antropologiczne, w której uwieczniono rodzinę profesora J. Mydlarskiego, łącznie 6 osób). Należy dodać, że wszystkie tytuły zostały nadane przez Autora, co stanowi dodatkowy atut dzieł.

Karykatury zostaną zaprezentowane w dniu inauguracji roku akademickiego 23 października 2010 r. Następnie, po kilkumiesięcznej konserwacji, będą przechowywane w Archiwum UMCS.

Więcej na ten temat zob. A. Łosowska, Leon Jeśmanowicz (1914-1989)-matematyk, karykaturzysta i ... (w dwudziestą rocznicę śmierci), „Wiadomości Uniwersyteckie” 2010, nr 1, s. 4-5.

Syn Rościsław, architekt i rysownik, zilustrował swoimi rysunkami m.in. L. Szkutnika Mówimy po angielsku (dotąd 6 wydań) oraz J. Herlinga Cały ten jazz.

Daria Jeśmanowiczowa, malarka i grafik, zilustrowała m.in. Erosa J. Brzostowskiej, Ku wzgórzom światła S. Neumerta, Upiór spod Płocka S. Majchrowskiego, Polską Bibliografię Literacką.

    Aktualności

    Data dodania
    10 marca 2014