Zespół Badawczy NEUROEDULAB

NEUROEDULAB – Intedyscyplinarny Zespół Badawczy

Interdyscyplinarny Zespół Badawczy NeuroEduLab został powołany do istnienia w 2019 roku – decyzją ówczesnego Rektora UMCS – prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego. Jego celem było szeroko rozumiane prowadzenie badań naukowych z wykorzystaniem zakupionego z dotacji ministerialnej Spektroskopu do neuroobrazownaia w bliskiej podczerwieni (NIRS). Obecnie w skład Zespołu wchodzi 9 pracowników badawczo-dydaktycznych. Są to:

prof. dr hab. Barbara Gawda
dr hab. Aneta Borkowska, prof. uczelni
dr hab. Stanisława Byra, prof. uczelni
dr hab. Agnieszka Lewicka-Zelent, prof. uczelni
dr hab. Krzysztof Stachyra, prof. uczelni
dr hab. Urszula Oszwa, prof. uczelni
dr hab. Anna Prokopiak
dr Małgorzata Gulip
dr Małgorzata Chojak (kierownik zespołu).

W 2021 roku w ramach projektu została zakupiona pierwsza część modułu do rozbudowy urządzenia do spektroskopii w bliskiej podczerwieni, tj. nowoczesny eyetracker, kompatybilny z w/w NIRS, oraz BESA tj. specjalistyczne oprogramowanie do analizy danych, pozyskanych z EEG.

W 2022 roku planowany jest zakup dwóch nowych urządzeń.

Obecnie zespół realizuje 5 zadań badawczych z wykorzystaniem spektroskopii w bliskiej podczerwieni.

Z HISTORII ZESPOŁU

Szkolenie

 W dniach 26-27 listopada 2019 roku w Instytucie Pedagogiki odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu. Było nim szkolenie z zakresu wykorzystania spektroskopii w bliskiej podczerwieni w procedurach badawczych. Wysokiej jakości warsztaty zapewnili przedstawiciele firm: NIRx Medizintechnik GmbH oraz Elmico Medical Sp. z o.o. Wśród uczestników byli obecni również pracownicy innych jednostek naukowych, które planują nawiązać współpracę badawczą z UMCS.

Uczestnicy szkolenia z zakresu prowadzenia badań z wykorzystaniem NIRS (autor zdjęcia M. Chojak)

Prezentacja urządzenia badawczego (autor zdjęcia M. Chojak)

Warsztaty

W dniu 9.10.2017 r. w ramach współpracy z otoczeniem gospodarczym na terenie Instytutu Pedagogiki UMCS odbyły się warsztaty z zakresu prowadzenia diagnostyki i badań naukowych z wykorzystaniem nowoczesnej technologii fNIRS. Umożliwia ona m.in. bezinwazyjną analizę funkcjonowania mózgu nawet u niemowląt oraz w trakcie wykonywania skomplikowanych czynności. Uczestnikami wydarzenia byli pracownicy UMCS oraz innych ośrodków naukowych z terenu Polski.

Uczestnicy warsztatów (autor zdjęcia: M.Chojak)

Przedstawiciele organizatorów szkolenia (od lewej) Marcin Matacz (Elmico Medcal), dr Małgorzata Chojak (UMCS), Firat Sansal (NIRx)(autor zdjęcia: M.Chojak)